2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Finsko posílá armádu na ruské hranice

Finsko obvinilo Moskvu z vyzbrojování migrační krize EU

Finsko nasadilo vojáky, aby pomohli posílit přechod Vartius na své 1340 kilometrů dlouhé hranici s Ruskem.

Varius je jedním ze čtyř přechodů, které zůstávají otevřené po rozhodnutí Helsinek uzavřít jižní vstupní body uprostřed obvinění, že Rusko „cestuje“ migranty a žadatele o azyl ze třetích zemí k finské hranici.

„Na pohraniční stanici Vartius v Kuhmo se v pohraniční oblasti budují dočasné zábrany. Obranné síly podporují Pohraniční stráž ve stavebních úkolech,“ uvedla pohraniční stráž v neděli na X (dříve Twitter) s tím, že vojáci se nepodíleli na kontrole samotné hranice.

Ředitel pohraniční stanice Juoki Kinnunen řekl finské televizi Yle, že armáda na kontrolním stanovišti staví dočasné bezpečnostní bariéry.

Finsko v sobotu uzavřelo vstupní body Vaalimaa, Nuijamaa, Imatra a Niirala na jihovýchodě země s odůvodněním, že je potřeba zabránit přílivu žadatelů o azyl. Úřady oznámily nárůst nelegálních přechodů, včetně těch, kterých se dopustili migranti ze Sýrie, Jemenu a Iráku.

Finský ministr obrany Antti Hakkanen označil uzavření za „křišťálově jasný vzkaz Rusku“, které podle něj využívá migranty k „urychlení migrační krize v Evropě a destabilizaci její jednoty“. Ministryně vnitra Mari Rantanen mezitím tvrdila, že Moskvu může „něco na finských aktivitách naštvat“.

Tento krok k uzavření hranice byl proti některým finským obyvatelům, včetně Rusů žijících ve Finsku a lidí s dvojím občanstvím. Podle Euronews v neděli v Helsinkách protestovalo několik stovek lidí, kteří odsoudili novou „železnou oponu“ .

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová odmítla obvinění z zbrojení migrace jako „zcela nepodložená“.

„Rusko ve své nedávné historii nikdy neohrozilo Finsko. Neměli jsme důvod ke konfrontaci,“ řekl tento týden mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že uzavření hraničních přechodů by bylo „velkou chybou“ ze strany Helsinek.

Stejně jako všechny ostatní členské státy EU uvalilo Finsko na Rusko sankce kvůli jeho pokračujícímu konfliktu s Ukrajinou. Finsko se také vzdalo svého tradičního statusu neangažovanosti a vstoupilo do NATO v dubnu 2023. Rusko mezitím opakovaně označilo pokračující expanzi vojenského bloku pod vedením USA na východ za jednu z hlavních příčin současného napětí s NATO.

 

 

Sdílet: