2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Bývalá první dáma USA zemřela ve věku 96 let

V neděli zemřela Rosalynn Carterová, manželka prezidenta Jimmyho Cartera

Rosalynn Carterová, manželka 39. amerického prezidenta Jimmyho Cartera, zemřela v neděli ve svém rodinném domě v Plains ve státě Georgia ve věku 96 let, oznámilo Carterovo centrum.

“Rosalynn byla mým rovnocenným partnerem ve všem, čeho jsem kdy dosáhl,” uvedl v prohlášení devětadevadesátiletý Jimmy Carter. „Dala mi moudré vedení a povzbuzení, když jsem to potřeboval. Dokud byla Rosalynn na světě, vždy jsem věděl, že mě někdo miluje a podporuje.”

Bývalé první dámě byla v květnu diagnostikována demence. Carterovo centrum v pátek prozradilo, že se dostala do hospicové péče. Její manžel je od února v domácí hospicové péči.

Eleanor Rosalynn Carterová se narodila 18. srpna 1927 v Plains ve státě Georgia. Za Jimmyho Cartera se provdala v roce 1946, když jí bylo pouhých 18 a jemu 21. Její manžel se stal guvernérem Georgie a v letech 1977 až 1981 sloužil jako prezident.

První dáma byla známá jako humanitární a obhájkyně duševního zdraví. V tisku byla známá jako ‘Ocelová magnólie’, která ji připisovala za to, že byla silou politické kariéry jejího manžela.

V rozhovoru v roce 2015 Carter nazval svou ženu „vrcholem“ svého života a řekl:  „Nejlepší věc, kterou jsem kdy udělal, bylo oženit se s Rosalyn.

Guy DeLort / WWD / Penske Media / Getty Images

První dáma Jill Biden vzdala hold Carterové na nedělní akci ve Virginii a pochválila ji za „její úsilí o duševní zdraví a péči a práva žen“. Prezident Joe Biden také řekl, že „přinesla do úřadu tolik milosti“.

Bývalý prezident George W. Bush a bývalá první dáma Laura Bushová také vyjádřili soustrast Carterově rodině a řekli, že Rosalynn byla „důstojná a silná žena“.

 

 

 

 

 

Sdílet: