2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Argentina si zvolila svého prvního libertariánského prezidenta

Ministr hospodářství Sergio Massa přiznal porážku samozvanému „anarchokapitalistovi“ Javieru Mileiovi

Libertariánský ekonom Javier Milei byl v neděli zvolen příštím argentinským prezidentem.

S 86,59 % sečtených hlasů vyhrál Milei s téměř 56 %, zatímco jeho soupeř ve druhém kole, ministr hospodářství Sergio Massa, získal 44 %. 

Než byly oznámeny oficiální výsledky, Massa v projevu přiznal porážku. “Výsledky nejsou takové, jaké jsme očekávali, a tak jsem kontaktoval Javiera Mileie, abych mu poblahopřál a popřál mu štěstí,”  řekl a poděkoval svým příznivcům. 

„Jsem člověkem demokracie a nevážím si ničeho víc než verdiktu lidu. Jsem přesvědčen, že zítra můžeme začít pracovat s Javierem Mileiem, abychom zajistili řádný přechod [moci],“  napsal prezident Alberto Fernandez na X (dříve Twitter).

Milei, 53letý „anarchokapitalista“ , který vede stranu Liberty Advances, byl srovnáván s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem kvůli jeho někdy drzé a výstřední osobnosti.

Během své kampaně Milei učinil několik radikálních návrhů, včetně zrušení centrální banky země a výměny argentinského pesa za americký dolar jako oficiální měnu země. Rovněž obhajoval škrty ve veřejných výdajích jako způsob, jak napravit ekonomiku.

Libertariáni typicky vidí vládní činnost jako zásah do individuální svobody a obhajují přístup volného trhu spojený s mnohem nižšími daněmi a malými nebo žádnými sociálními výdaji.  

Voliči byli frustrováni krizí životních nákladů a trojcifernou inflací, která v létě dosáhla nejvyšší úrovně od počátku 90. let. Milei, politický outsider, postavil svou přitažlivost na slibech oživit ekonomiku, protože Argentina je na cestě k tomu, aby pošesté za deset let sklouzla do recese.

 

 

Sdílet: