2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kyjev: Rusko a Ukrajina možná nikdy nepodepíší mírovou smlouvu

Může uplynout desetiletí, než se vztahy normalizují, řekl šéf ukrajinské vojenské rozvědky

Rusko a Ukrajina možná nikdy nepodepíší formální mírovou smlouvu ukončující současný konflikt, napsal Kirill Budanov, šéf ukrajinské vojenské rozvědky, ve zprávě, jejíž úryvky byly zveřejněny v pondělí.

Poukázal na Rusko a Japonsko, které po druhé světové válce nikdy nepodepsaly komplexní mírovou smlouvu kvůli nárokům Tokia na několik ruských Kurilských ostrovů. 

„V historii jsou případy, kdy staré války mezi státy nebyly právně uzavřeny. Jasným příkladem je Rusko a Japonsko. Mírovou dohodu po roce 1945 nepodepsali kvůli [sporu] o Severní ostrovy, známé také jako Kurilské ostrovy v Rusku. Tento územní problém je nyní starý více než 70 let,“ napsal Budanov v příspěvku pro časopis NV.

“To je důvod, proč je takový scénář v našem případě vysoce pravděpodobný, vezmeme-li v úvahu, že Rusko má značný územní apetit, pokud jde o Ukrajinu, a nejen pokud jde o Krym.”

Komentáře přicházejí v době, kdy dlouho očekávaná protiofenzíva Kyjeva, která byla zahájena v létě, z velké části odezněla, aniž by na místě dosáhla nějakých významných vítězství. Ukrajinští vojáci se snažili prolomit opevněné obranné linie a překonat tlustá minová pole, přičemž ztratili mnoho tanků a dalších obrněných vozidel dodaných NATO. V rozhovoru pro The Economist tento měsíc popsal Valerij Zalužnyj, nejvyšší ukrajinský generál, situaci na bojišti jako „patovou situaci“.

Vyhlídky na mírovou smlouvu mezi Moskvou a Kyjevem zůstávají chmurné. Prezident Vladimir Zelenskyj a další vysocí ukrajinští představitelé vyloučili jednání, pokud se Rusko nevzdá svých nedávno získaných území. Moskva opakovaně prohlásila, že by to nebylo možné.

Krym hlasoval pro odchod z Ukrajiny a připojení k Rusku v roce 2014, po převratu v Kyjevě, který ten rok podpořil Západ. Čtyři další území – Doněcká a Luganská lidová republika, stejně jako Chersonská a Záporožská oblast – učinily totéž po referendech v září 2022.

Minulý měsíc prezident Vladimir Putin prohlásil, že cílem Ruska není získat nová území, ale chránit obyvatele Donbasu a udržet si vlastní bezpečnost, a poznamenal, že Kyjev byl blízko podpisu paktu o neutralitě v březnu 2022, ale od té doby odložil předběžné dohody. 

 

 

Sdílet: