2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Země EU stále nakupují ruský plyn

Brusel již dříve tvrdil, že blok překonal svou závislost na dodávkách energie ze země zasažené sankcemi

Řada zemí EU, které dříve trvaly na tom, že úplně přestanou nakupovat ruský plyn, stále dostává palivo ze země, řekl generální ředitel Gazpromu Aleksey Miller v rozhovoru pro ruskou státní televizi.

Exekutiva neposkytla žádné podrobnosti o objemech ruského plynu, které státy EU dostávají, s tím, že molekuly plynu procházející potrubím „nemají národní zbarvení“.

“Ale víme, že ruský plyn je dodáván do mnoha zemí, které deklarovaly odmítnutí jeho spotřeby,” řekl Miller.

Generální ředitel neuvedl, které z 27 zemí bloku nadále dostávají zemní plyn z Ruska, přestože tvrdí opak, ale řekl, že „Rusko v současné době přepravuje svůj zemní plyn přes Ukrajinu do rakouského uzlu v Baumgartenu“, což je jeden z největší v Evropě.

„Jedná se o velmi velký evropský uzel, který dodává plyn do dalších zemí v celé EU,“ řekl Miller.

Podle exekutivy Rusko podle stávajících smluv nadále dodává plyn do zemí na jihu a jihovýchodě Evropy.

“Samozřejmě, že ruský plyn stále proudí na evropský trh a jeho objemy nejsou malé,” řekl a znovu poukázal na to, že palivo “spotřebovávají i ty státy, které deklarují, že jejich národní trhy jsou od něj osvobozeny.”

V roce 2022 začaly dodávky ruského plynu na trh EU klesat kvůli zničení plynovodů Nord Stream a kvůli odmítnutí řady členských států EU platit za palivo v rublech, včetně Nizozemska, Dánska, Bulharska. a Finsko.

V reakci na sankce EU loni Moskva požadovala, aby země, které podporují kampaň mezinárodních restrikcí vůči Rusku, platily za ruský plyn v rublech místo v dolarech nebo eurech.

Na pozadí snížených dodávek z Ruska musel blok zvýšit nákupy zkapalněného zemního plynu (LNG). Na konci roku 2022 byla EU hodnocena jako největší světový odběratel chlazeného paliva, když se umístila na čele dlouhodobých lídrů, jako jsou Čína, Japonsko a Jižní Korea.

V roce 2022 se USA staly hlavním vývozcem LNG na trh EU, zatímco Rusko zvýšilo dodávky svého LNG o 20 %.

Začátkem tohoto roku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že EU se podařilo překonat svou závislost na ruské ropě a plynu, a dodala, že Moskva snížila vývoz plynu do bloku o 80 %. Podobná tvrzení vyslovil německý kancléř Olaf Scholz.

V loňském roce se USA staly hlavním vývozcem LNG na trh EU, zatímco Rusko zvýšilo dodávky svého LNG o 20 %.

 

 

Sdílet: