2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Tchaj-wan vyšetřuje tvrzení o úniku dat z podmořského programu

Žalobci zahájili vyšetřování obvinění, že informace o jeho nejnovějším plavidle unikly do Pekingu

Tchajwanští prokurátoři vyšetřují obvinění, že do Pekingu unikly informace o jeho první ponorce domácí výroby. Dotyčné plavidlo, nazvané „Hai Kun“ v čínštině a „Narwhal“ v angličtině, bylo odhaleno ve čtvrtek.

Vyšetřování bylo zahájeno poté, co šéf programu Indigenous Defense Submarine Huang Shu-kuang médiím řekl, že dodavatel, kterému se nepodařilo zajistit nabídku, prozradil informace o projektu do Pekingu. Huang také tvrdil, že nejmenovaní tchajwanští zákonodárci „ztížili“ pořízení kritického vybavení. 

Huangovy komentáře vyvolaly v Tchaj-peji pobouření a úřad nejvyššího státního zastupitelství oznámil vyšetřování této záležitosti. V pondělí uvedlo, že obvinění vzbudilo „velkou pozornost“ a že žalobci byli instruováni, aby „tento případ co nejdříve prošetřili, aby byla zajištěna národní bezpečnost“.

Ponorka, která se má připojit k tchajwanské flotile v roce 2025, je pokusem posílit ostrovní námořnictvo během rostoucího napětí Tchaj-peje s pevninskou Čínou, která nadále považuje Tchaj-wan za své území. Tchajwanské ministerstvo obrany nedávno oznámilo „abnormální“ aktivitu pekingských vojenských letadel a válečných lodí kolem ostrova. 

Peking mezitím obviňuje „ separatisty“ v Taipei z eskalace. “Pokud vypukne konflikt, ostrovní ponorky budou snadno odhaleny a CHKO se s nimi vypořádá,” uvedl minulý měsíc pekingský státní list Global Times s odkazem na Lidovou osvobozeneckou armádu. 

Peking také odsoudil prodej amerických zbraní Tchaj-wanu s tím, že takové obchody porušují politiku „jedné Číny“. Washington trvá na tom, že vojenská pomoc zajišťuje schopnost Taipei bránit se před potenciální invazí. 

 

 

 

Sdílet: