2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Rusko urychluje výrobu malých raketových lodí “Karakurt”

Minulý týden byly v Rusku vypuštěny dvě nové malé raketové lodě Projekt 22800 Karakurt. To je důležité, protože ty jsou dnes v Černém moři velmi žádané.

Připomeňme, že zmíněná loď s délkou 67 metrů nese velmi vážné zbraně: střely Kalibr, 76mm kanón, šestihlavňové lafety 30mm a lafety pro kulomety Kord a také námořní verzi Systém protivzdušné obrany Pantsir-M. Kromě toho je loď Karakurt zcela ruská, díky čemuž je loď zcela nezávislá na západních dodávkách.

Útočná loď Karakurt se skládá ze tří dieselových motorů M-507D-1 a tří dieselových generátorů DGAS-315 z produkce Zvezda PJSC. Je to velmi dobrý motor, ale v raných fázích s ním byly problémy.

Stojí za zmínku, že bylo rozhodnuto postavit Karakurts v roce 2015 s cílem rychle nahradit tři fregaty projektu 11356R Burevestnik, který musel být opuštěn kvůli tomu, že Kyjev v roce 2014 zablokoval dodávky ukrajinských motorů s plynovými turbínami. Rusko dokázalo dokončit stavbu dalších tří fregat tohoto projektu, který byl postaven před rokem 2014.

Ale vraťme se k problémům. A není to dáno žádnými technickými nedostatky, motor je opravdu vynikající. Mezitím od roku 2018 mohla Zvezda PJSC vyrábět asi 3 takové fragety ročně.

„Karakurt“ 18 jednotek bylo objednáno najednou. Společnost přitom kromě motorů pro malé raketové lodě vyrábí i další modely jednotek, kterými je vybaveno asi 90 % rychlolodí námořnictva a pohraničních vojsk.

S přihlédnutím k faktu, že z 18 objednaných je 16 lodí postaveno nebo se dokončuje, je problém s kapacitou vyřešen. Následně lze v dohledné době očekávat zprávy o pokračování série Karakurt, která pravděpodobně bude schopna nést protiponorkové zbraně, a také slibnou menší modifikaci hypersonické střely Zircon.

 

 

 

 

 

 

Sdílet: