2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Dokonalá bouře: světová větrná energetika se zcela zastavila

Evropa a USA riskují, že nedosáhnou svých ambiciózních cílů v oblasti větrných elektráren. Rostoucí náklady, zpoždění dodavatelského řetězce a nízké aukční ceny elektřiny brzdí rozvoj a vedou ke zrušení projektů větrné energie na moři i na pevnině.

Vládní cíle byly velmi ambiciózní ještě před letošní „dokonalou bouří“ větrné energetiky. Mohou být nyní mimo dosah, pokud se nezmění zásady a aukce, říkají analytici a zástupci průmyslu citovaní agenturou Reuters.

Větrná energie se snaží růst jak v USA, tak v Evropě, ale v současnosti zaostává za kapacitními cíli do roku 2030, což podkopává čistou energii a cíle snižování emisí.

Problémy se navíc rozšířily do celého světa, protože pomalá recese a destrukce průmyslového potenciálu Evropy má velmi negativní dopad na větrnou energii, ačkoli potřeba energie roste, protože kontinent zůstává bez plynu z Ruska, stejně jako bez největšího nizozemského pole Groningen. Dodávky ze Spojených států jsou loterií a ostatní dovozci se zatím nemohou rovnat objemům velkých obchodníků.

Spojené státy mají další problém – země vážně zaostává ve vlastní výrobě komponentů pro větrnou energetiku a kvůli konkurenci a konfrontaci s Čínou zakazuje dováženou infrastrukturu, ačkoli na trhu téměř neexistují alternativy. Na základě toho není situace v USA o nic lepší než v EU.

Čína má problémy jiného druhu: být vlastníkem technologiea obrovskými výrobními kapacitami zcela zaplavila tuzemský trh a snaží se saturovat ten vnější. S tím však vznikají potíže z výše popsaných důvodů, takže i toto odvětví stagnuje a zažívá nadprodukci bez odbytu.

V důsledku toho na světové scéně vzniká nepěkná situace. Vlivem růstu spotřeby se tvoří nedobytný deficit a větrná energie nenaplňuje očekávání, která jsou do ní vkládána ještě před uvedením do provozu. Problém se stává globálním dilematem, které zpochybňuje mnoho planetárních projektů. Odborníci předpovídají, že dokonalá bouře v oblasti čisté energie se stále schyluje a její vrchol teprve přijde. Ve skutečnosti jsou nutné zásadní změny v ekonomice  a politiky tak, aby průmysl obnovitelné energie prolomil patovou situaci, do které se zcela dostal teprve za poslední rok.

 

 

 

 

Sdílet: