28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Peking označil USA za „skutečné impérium lží“

Čína kritizovala zprávu ministerstva zahraničí, která tvrdí, že země utrácela miliardy za manipulaci s informacemi po celém světě

Peking označil Washington za „skutečné impérium lží“ , když odmítl obvinění obsažená v nové zprávě amerického ministerstva zahraničí, která obvinila Čínu z „globální manipulace s informacemi“.

„Někteří v USA si mohou myslet, že mohou zvítězit v informační válce, pokud produkují dostatek lží. Ale lidé ve světě nejsou slepí,“ uvedlo v sobotu čínské ministerstvo zahraničí. Dodal, že „stále více lidí na světě“ prohlíží „ošklivý pokus Ameriky udržet si svou nadvládu“ lžemi.

Spojené státy mají dlouhou historii manipulačních a dezinformačních kampaní, pokračovalo ministerstvo a uvedlo řadu příkladů od počátku studené války až po současnost.

„Od operace Mockingbird, která podplácela a manipulovala sdělovací prostředky pro propagandistické účely v éře studené války, až po lahvičku s bílým práškem a zinscenované video ‚Bílých přileb‘ citované jako důkaz vedení útočných válek v Iráku a Sýrii dříve. století a poté k obrovské lži, která byla vytvořena k pošpinění čínské politiky Sin-ťiangu, fakta znovu a znovu prokázala, že USA jsou skrz naskrz ‚říší lží‘,“ stojí v prohlášení .

“Zpráva amerického ministerstva zahraničí je sama o sobě dezinformací, protože zkresluje fakta a pravdu.”

Zmíněnou zprávu zveřejnilo ve čtvrtek Global Engagement Center ministerstva zahraničí. Tvrdilo, že Peking každoročně utrácí miliardy na vedení propracované dezinformační kampaně po celém světě, přičemž používá „klamavé a nátlakové metody“ k utváření globální informační agendy.

„Peking používá nepravdivé nebo zaujaté informace k propagaci pozitivních názorů na ČLR a Čínskou komunistickou stranu (ČKS). Zároveň ČLR potlačuje kritické informace, které jsou v rozporu s jejími požadovanými narativy o otázkách, jako je Tchaj-wan, jeho praktiky v oblasti lidských práv, Jihočínské moře, jeho domácí ekonomika a mezinárodní ekonomická angažovanost,“ uvádí zpráva .

Údajné snahy Pekingu však měly celosvětově jen omezený dopad a Čína zažila „velké neúspěchy“ , když se snažila zacílit na „demokratické“ země, tvrdí. Údajné selhání údajných dezinformačních snah přičítala občanské společnosti a místním médiím, které jsou podle ní dobře rozvinuté v „demokratických“ zemích, které byly cílem.

 

 

Sdílet: