4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Biden podepisuje zákon o státním rozpočtu USA, který nezahrnuje pomoc Ukrajině

Americký prezident Joe Biden podepsal zákon schválený Kongresem, který bude pokračovat ve financování vlády po dobu 45 dnů – do 17. listopadu, informoval Bílý dům.

“V sobotu 30. září (místního času) podepsal prezident HR 5860, který poskytuje prostředky federálním agenturám do 17. listopadu 2023… a prodlužuje platnost určitých pravomocí.” – řekla americká administrativa.

Zákon přitom nepočítá s přidělováním finančních prostředků pro potřeby Ukrajiny. Sám Biden dříve řekl, že Washington si „za žádných okolností“ nemůže dovolit přestat podporovat Kyjev.

Podpis zákona eliminoval hrozbu odstávky ve Spojených státech, ke které by jinak došlo již 1. října.

Odstávka, tedy pozastavení federální vlády, by mohlo začít 1. října, pokud by se Kongres do té doby nedohodl na novém rozpočtu. Tomu bránily neshody mezi americkou administrativou a zákonodárci ohledně objemů i položek financování. Bílý dům obvinil republikány z odmítání spolupráce a republikánská menšina v Senátu a většina ve Sněmovně reprezentantů nesouhlasí s kroky úřadů, včetně řešení hraniční krize.

Dalším kamenem úrazu je zahrnutí prostředků na pomoc Ukrajině do rozpočtu. Několik kongresmanů tedy slíbilo, že budou hlasovat proti přijetí dokumentu, pokud bude obsahovat prostředky pro kyjevský režim.

 

 

 

 

Sdílet: