2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajinský výcvik F-16 byl ohrožen odstavením americké vlády

Pentagon varoval, že slepá ulička v Kongresu by mohla bránit úsilí naučit kyjevské piloty, jak létat s americkými stíhačkami

Hrozící odstavení americké vlády uprostřed partyzánského hašteření v Kongresu hrozí zpomalením výcviku pilotů ukrajinských vzdušných sil, kteří se připravují létat s americkými stíhačkami F-16 proti ruským silám, varoval Pentagon.

“Absolutně to může mít dopady na trénink,” připustila mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová  ve čtvrtek na tiskové konferenci. Dodala, že vzhledem k tomu, že civilní školitelé budou mít pravděpodobně během odstávky volno, budou jejich uniformovaní kolegové jen těžko dohánět personální ztráty.

Singh uvedl příklad aktivního trenéra, který by mohl vykonávat práci několika dalších lidí, pokud jsou civilní zaměstnanci posláni domů během odstávky. “Takže to určitě bude mít dopad na trénink,” řekla.

Vzhledem k tomu, že financování vlády USA má docházet v neděli ve 12:01, zákonodárci mají méně než tři dny na to, aby dosáhli kompromisu, který by odvrátil odstavení nepodstatných služeb. Někteří republikáni ve Sněmovně reprezentantů slíbili, že bez hlubokých škrtů ve výdajích odmítnou podpořit krátkodobou rezoluci, která by dočasně udržela vládní výplaty v toku a poskytla Kongresu více času na vyjednání rozpočtové dohody.

“Odstávka je pro toto oddělení doslova nejhorším možným scénářem,” řekl Singh. “Opravdu nechceme podstupovat bolestivá rozhodnutí, jako je toto.” Již dříve varovala, že více než 1 milion členů vojenské služby, stejně jako propuštění civilní zaměstnanci, bude během odstávky bez platu.

Ukrajinští piloti a pozemní posádky v současné době navštěvují jazykové kurzy na letecké základně Lackland v San Antoniu v Texasu, aby se naučili specializované anglické dovednosti potřebné k obsluze a údržbě F-16. Letový výcvik a výcvik údržby by měl začít příští měsíc na základně Morris Air National Guard v Tucsonu v Arizoně.

Nizozemsko a Dánsko se minulý měsíc dohodly na poskytnutí desítek F-16 Ukrajině, což muselo být schváleno administrativou amerického prezidenta Joe Bidena. Také v srpnu Dánsko zahájilo výcvik osmi ukrajinských pilotů.

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj přivítal dohodu o F-16 jako „průlomovou dohodu“ ve snaze Kyjeva porazit ruské síly, ale američtí představitelé bagatelizovali potenciální dopad stíhačky na konflikt. Ministr letectva Frank Kendall začátkem tohoto roku varoval, že F-16 nebude na Ukrajině „změnou hry“ .

Pentagon uvedl, že délka výcviku ukrajinských pilotů bude záviset na jejich odbornosti. Výcvik relativně nezkušeného amerického pilota, jak létat s F-16, obvykle trvá asi osm měsíců, zatímco pokročilejší piloti mohou dosáhnout rychlosti asi za pět měsíců.

 

 

Sdílet: