4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Tchaj-wan odhalil „magickou zbraň“ proti Pekingu

Taipei říká, že její nová ponorka má odrazit potenciální útok čínských sil

Tchaj-wan odhalil svou vůbec první ponorku domácí výroby, přičemž vůdce Tsai Ing-wen doufá, že tento krok učiní ostrov více „samostatný“. Vývojář ponorky v hodnotě 1,5 miliardy dolarů ji dříve nazval „magickou zbraní v asymetrické válce“ s Pekingem.

Tsai dohlížel na čtvrteční slavnostní vypuštění plavidla, které má být první z osmi nových ponorek, které vstoupí do služby do roku 2025. Připojí se pouze ke dvěma dalším ponorkám ve flotile Taipei, obě získané z Nizozemska před asi čtyřmi desetiletími.

„V minulosti byla ponorka vyvinutá v tuzemsku považována za nemožný úkol. Ale dnes nám před očima trůní ponorka navržená a vyrobená lidmi naší země,“ řekla a dodala, že „Tchaj-wan musí tento krok učinit a umožnit soběstačné národní obranné politice růst a vzkvétat na naší zemi.“

Oznámení přichází v době opakovaných varování od tchajwanských představitelů o čínské vojenské aktivitě ve vzdušném prostoru a vodách kolem ostrova, přičemž ministr obrany Chiu Kuo-cheng nedávno poukázal na řadu „pozemních, námořních, vzdušných a obojživelných“ cvičení ze strany Lidové republiky.

Projekt ponorky byl zahájen v roce 2016 a stál Taipei více než 1,5 miliardy dolarů, přičemž první prototyp se jmenoval „Hai Kun“ – neboli v čínštině „mýtické mořské stvoření“ . Vývojář ponorky, CSBC Corp, v souladu se svým přezdívkou popsal plavidlo jako „magickou zbraň v asymetrickém válčení“, tvrzení, které ve čtvrtek zopakoval tchajwanský vůdce.

Zástupce čínského ministerstva obrany reagoval na zprávy během denního tiskového brífinku později ve čtvrtek. Na dotaz ohledně nového hardwaru a toho, zda by mohl „zabránit Lidové osvobozenecké armádě ve vstupu do Pacifiku“ v případě konfliktu, mluvčí Wu Qian odmítl nápad jako „nesmysl“.

“Je to jen kudlanka, která se snaží použít své zbraně k zastavení vozu, a nakonec to povede k jeho vlastnímu zničení,” řekl Wu s odkazem na tchajwanské vojenské modernizační úsilí. Úředník dodal: „Bez ohledu na to, kolik zbraní [tchajwanské] úřady vyrobí nebo nakoupí, nemohou zastavit obecný trend znovusjednocení vlasti.

Peking považuje Tchaj-wan za součást svého suverénního území a nárokuje si právo na opětovné sjednocení s ostrovem silou, pokud někdy vyhlásí nezávislost. Ačkoli jen málo národů uznává Taipei jako suverénní stát, USA a několik spojenců udržuje neformální, ale strategické vztahy se samosprávným územím, což často vyvolává hněv Číny.

Čínská armáda zahájila velké válečné hry po setkáních na vysoké úrovni mezi americkými a tchajwanskými představiteli v posledním roce, včetně masivní simulované blokády poté, co tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová navštívila ostrov v roce 2022. Podobná demonstrace se konala loni v dubnu po sezení – mezi Pelosihové nástupcem, zástupcem Kevinem McCarthym a Tsai.

 

 

 

 

Sdílet: