29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Podíl dolaru na globálních platbách roste

Americká měna byla minulý měsíc použita v téměř polovině přeshraničních transakcí, ukazují údaje

Podíl amerického dolaru na mezinárodních platbách prostřednictvím systému finančních zpráv SWIFT dosáhl v srpnu 48 %, což je nejvyšší úroveň od začátku sběru těchto dat, uvedla RIA Novosti po analýze dat SWIFT.    

Podíl dolaru na globálních transakcích vzrostl ve srovnání s červencem o 1,57 %, což posílilo pozici americké měny v mezinárodním vypořádání, uvedl ve čtvrtek portál.   

Mezitím se podíl eura minulý měsíc propadl na historické minimum 23,2 % z 36,44 % v srpnu 2022, ukazují údaje. Odborníci připisovali pokles eura jeho klesající popularitě mimo blok 20 zemí, které tuto měnu používají.   

Čínský jüan mezitím minulý měsíc vykázal rekordní zisky, protože jeho podíl na mezinárodních platbách vzrostl na 3,47 %, oproti 3,06 % v červenci. 

Rostoucí podíl jüanu v přeshraničních transakcích odráží čínský trend odklonu od dolaru, stejně jako snahu Pekingu podporovat používání své národní měny, uvádí outlet.  

Na začátku tohoto měsíce však bývalý ekonom Mezinárodního měnového fondu a Morgan Stanley Stephen Jen uvedl, že podíl dolaru na devizových rezervách ve skutečnosti od roku 2016 ztratil asi 11 %. Ekonom tvrdí, že většina analytiků hodnotí nominální hodnotu dolarových držeb centrálních bank na burze. na základě údajů zveřejněných MMF a neberou v úvahu znehodnocení měny.

 

 

 

 

 

Sdílet: