2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Severní Korea zakotvuje jaderné zbraně ve své ústavě

Pchjongjang učinil ze své politiky rozvoje strategického odstrašování „základní zákon státu“

Vývoj jaderných zbraní se pro Severní Koreu stal více než jen klíčovou národní obrannou strategií. Nyní je to ústavně nařízená opora bezpečnostního aparátu země.

Pchjongjangská politika budování jaderných sil „se stala trvalou jako základní zákon státu, který nikdo nesmí ničím porušovat,“ řekl severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu ve svém projevu na Nejvyšším lidovém shromáždění země ( LÁZNĚ). 

Státní média KCNA ve čtvrtek zveřejnila anglický překlad projevu . Nové ústavní ustanovení nařizuje Pchjongjangu „odrazovat válku a chránit regionální a globální mír rychlým vývojem jaderných zbraní na vyšší úroveň,“ řekl Kim.

„Jde o historickou událost, která poskytla mocnou politickou páku k pozoruhodnému posílení národních obranných schopností, včetně jaderných sil, k pevnému upevnění institucionálních a právních základů pro zaručení bezpečnosti a ochranu národních zájmů tím, že se na ně spolehneme,“ dodal .

Jednomyslné legislativní přijetí ústavního dodatku přichází pouhý rok poté, co SPA kodifikovalo Kimovu politiku jaderných zbraní jako „nevratnou“, včetně souhlasu s preventivním použitím těchto zbraní. Severní Korea odmítla výzvy Jižní Koreje a USA, aby se vzdaly svého jaderného programu výměnou za přísliby uvolnění sankcí, a Kim na začátku tohoto roku slíbil, že „ exponenciálně“ zvýší výrobu hlavic. Urychlil testy raket uprostřed eskalujícího napětí s Washingtonem a Soulem.

Vojenská aliance mezi USA, Jižní Koreou a Japonskem se ukázala jako „NATO v asijské verzi, hlavní příčina války a agrese,“ řekl Kim. “Toto je jen ta nejhorší skutečná hrozba, nikoli hrozivá rétorika nebo imaginární entita.” Dodal, že vzhledem k tomu, že Washington operuje v duchu „studené války“ a provádí vojenské provokace, Pchjongjang musí urychlit modernizaci svých jaderných zbraní, aby si zachoval „strategické odstrašení“.

Pokud by se Severní Korea spoléhala na „jaderný deštník“ jiných zemí, byla by vystavena stále rostoucímu „vydírání“ ze strany USA a „jistě by již dávno utrpěla jaderný holocaust a totální zničení,“ řekl Kim. Dodal, že tím, že se Pchjongjang místo toho vyzbrojil, dosáhl „hrdé reality“, v níž jeho jaderný program „zvyšuje národní prestiž a sílu a nasměruje svět ke spravedlnosti“.

Kim také vyzval k podpoře solidarity s národy, které „stojí proti strategii hegemonie USA a Západu“. Severokorejský vůdce odcestoval začátkem tohoto měsíce do Vladivostoku na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o vojenské spolupráci mezi zeměmi. Během Kimovy návštěvy nebyly podepsány žádné dohody, řekl novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

 

 

 

Sdílet: