2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Nemoc X: Vědci začínají pracovat na vakcíně proti nové smrtelné pandemické nemoci

Britští vědci aktuálně varují, že nemoc „infekční jako spalničky s úmrtností eboly“ je na cestě a může být až 20krát smrtelnější než covid. Zároveň nás ubezpečují, že se na ni připraví.

Zdá se, že novou pandemii by mohl spustit neznámý virus zvaný „nemoc X“, proti kterému se již vyvíjejí vakcíny.

Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že „je vysoce pravděpodobné“, že nás zasáhne tato nová nemoc.

Portál MSN  píše:

Ve vládním vysoce zabezpečeném laboratorním komplexu Porton Down ve Wiltshiru, což je vědecký a obranný areál Britské agentury pro zdraví a bezpečnost (UKHSA), pracuje na vakcíně tým více než 200 vědců.

Kate Binghamová, bývalá předsedkyně pracovní skupiny pro vakcíny ve Spojeném království, řekla novinám Mail Online:

„V jistém smyslu jsme měli u Covida-19 štěstí, a to i přesto, že způsobil více než 20 milionů úmrtí na celém světě. Jde o to, že drtivé většině lidí infikovaných virem se podařilo zotavit.“

Binghamová dále dodala:

„Představte si, že nemoc X je nakažlivá jako spalničky s úmrtností eboly (67 procent). Někde ve světě se množí a dříve či později někdo onemocní. Musíme učinit první kroky při řešení další pandemie právě teď – což zahrnuje vyčlenit na ni peníze.“

Co je „nemoc X“?

Vědci se obávají hrozby viru, který by se mohl změnit na další pandemii.

Sestavili seznam zvířecích virů, které jsou podle nich schopny infikovat lidi a v budoucnu by se mohly rychle šířit po celém světě. Není však známo, který z nich se prosadí a spustí další pandemii – proto se zatím nazývá „nemoc X“.

Profesorka Dame Jenny Harriesová, šéfka Britské agentury pro zdraví a bezpečnost (UKHSA), řekla Sky News:

„To, o co se zde snažíme, je zajistit, abychom se připravili tak, že pokud přijde nová nemoc X, nový patogen, tak abychom provedli co nejvíce příprav předem. Doufáme, že tomu (pandemii) dokážeme zabránit. Ale pokud nemůžeme a budeme muset reagovat, pak jsme už začali vyvíjet vakcíny a terapeutika, abychom ji zvládli.“

Země na celém světě přislíbily celkem 1,5 miliardy dolarů na pomoc vědcům připravit se na nemoc X.

Vláda Velké Británie přislíbila 210 milionů dolarů. Další přísliby přišly z Japonska, Německa, Austrálie, Spojených států amerických a Norska, jakož iz Gatesovy nadace a nevládky Wellcome Trust.

Bude další pandemie?

V roce 2021, tedy uprostřed covidu, přední vědec předpověděl, že další pandemie může být potenciálně za rohem a není otázkou zda, ale kdy.

Mark Woolhouse, profesor epidemiologie infekčních chorob na Univerzitě v Edinburghu, řekl, že zatímco pandemická chřipka je na prvním místě v seznamu potenciálních hrozeb, kterých je třeba se obávat, existuje celá řada dalších virů, o kterých je třeba vědět.

Profesor Woolhouse uvedl, že v roce 2017 on a někteří jeho kolegové přinutili Světovou zdravotnickou organizaci přidat něco nazývaného jako „nemoc X“ do svého seznamu prioritních chorob.

Dále vysvětlil:

„Mysleli jsme si, že další vznikající pandemií může být virus, o kterém ještě ani nevíme – upřímně řečeno, myslíme si, že je to nejpravděpodobnější scénář. A je jen otázkou kdy a ne jestli.“

Autor: Niamh Harris, Zdroj: thepeoplesvoice.tv 

 

 

 

Sdílet: