1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Nizozemsko: 9letá školačka nadávala za netoleranci poté, co si stěžovala, že se musí převléknout před biologickým chlapcem v dívčí šatně

Rodiče dívky byli obviněni z „podkopávání školní politiky genderové inkluze“, když řekli řediteli, že se jejich dcera bojí chodit do tělocviku

Základní škola v Nizozemsku čelí výzvám, aby přehodnotila svou politiku LGBT inkluzivity poté, co obdržela stížnosti od rodičů studentky, která odmítá používat dívčí šatnu poté, co byla konfrontována biologickým chlapcem identifikujícím se jako dívka využívající stejné zařízení.

Jessica Kakiay-Yavuz, matka 9letého studenta římskokatolické základní školy De Tweemaster v Huizenu, řekla deníku De Telegraaf , jak se její dcera již necítí dobře navštěvovat hodiny tělocviku, protože je nucena se v přítomnosti převléknout. chlapce.

“Moje dcera za mnou přišla, protože si myslela, že je divné, že do šatny přišel chlapec,” řekl deníku Kakiay-Yavuz. „Požádal jsem o schůzku se školou, abychom našli řešení. Ředitel tomu byl zpočátku otevřený.“

Vysvětlila, že poté, co informovala školu o obavách své dcery, obdržela „velmi ponižující“ odpověď, ve které byla požádána, aby přijala situaci, a byla obviněna z „podkopávání školní politiky genderové inkluze“.

„Kdybych chtěla, mohla bych dostávat informace, abych pochopila ‚obtížnou situaci, které čelí lidé s rozdílným pohlavím a pohlavím‘,“ řekli matce.

“Necítí se dobře, když se musí převlékat před klukem.” To samozřejmě není situace, ve které byste se chtěli jako rodiče nacházet. Byli jsme naštvaní už týdny, nemůžu se toho problému zbavit,“ řekla o svízelné situaci své dcery.

Zatímco ředitel školy obavy odmítal, Rob Hageman, člen správní rady nadace RK Education Huizen Foundation (SRKOH), která řídí vzdělávací centrum, byl vnímavější a přísahal, že najde kompromis; to se však ukazuje jako náročnější, než se původně myslelo.

“Pokud je mi známo, je to poprvé, co se tento problém objevil na základní škole,” řekl Hageman.

„Problém nás překvapil a začali jsme v zemi hledat kolegy, kteří se s tímto problémem již setkali a možná už měli řešení. Ale zatím jsme to nenašli,“ dodal.

S narůstajícím transgenderismem v celé západní Evropě a přibývajícími opatřeními, která mají zajistit přijetí a toleranci LGBT záležitostí, se někteří obávají, že legitimní obavy těch na jedné straně debaty jsou ignorovány.

„Naše námitka nevychází z náboženských nebo ideologických úvah. Respektujeme, že se spolužák cítí jako dívka a nechceme tento pocit nijak zpochybňovat, chci v tom mít jasno. Ale šatna je pro nás červená čára. Dívky by tam měly mít možnost zůstat dívkami a nebýt konfrontovány s transgenderovými problémy v tak mladém věku,“ řekl Kakiay-Yavuz De Telegraaf.

“Chceme řešení pro naši dceru – a vím o další dívce, jejíž rodina s tím také bojuje.” Další šatna pro spolužáky, to je možná nejlepší varianta,“ dodala.

Podle současného nizozemského práva zakotveného v zákoně o občanství z roku 2021 jsou všechna vzdělávací zařízení v Nizozemsku, včetně základních škol, ze zákona povinna zajistit bezpečnost a přijetí LGBT studentů.

Interpretace této legislativy vedla ke společným šatnám pro předoperační transgender děti a biologické dívky a v současné době se zdá, že existuje jen málo vodítek, jak vyřešit obavy vznesené dcerou Kakiay-Yavuz.

„Protokol, předpisy týkající se otázky ‘jak se s tím vypořádáme v základním vzdělávání?’ To by bylo velmi vítané,“ řekl Hageman, který vyzval k vládním pokynům, které by vytvořily precedens pro situaci, která se pravděpodobně stane v celé zemi běžnější.

 

 

 

 

Sdílet: