2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Mírové síly NATO daly Kosovu „carte blanche“ k zabíjení Srbů

Srbský prezident se vyjádřil k přestřelce v separatistickém regionu, která si vyžádala několik mrtvých

Mírové síly NATO rozmístěné v Kosovu zavíraly oči před policejním zásahem proti místním Srbům, řekl prezident Aleksandar Vučič v návaznosti na smrtící potyčku v odtržené oblasti v neděli brzy ráno.

Na tiskové konferenci později téhož dne se srbský vůdce zabýval chaosem, který vypukl ve vesnici Banjska nacházející se v severní části Kosova. Podle Vučiće skupina Srbů postavila v osadě barikádu a následné střety s kosovskou policií si vyžádaly smrt jednoho důstojníka.

Jak se potyčka rozvinula, byli podle něj zabiti celkem tři místní Srbové a další dva byli zraněni, přičemž další osoba se obávala smrti.

Kosovské úřady však tvrdily, že na místní policii přepadlo asi 30 těžce ozbrojených ozbrojenců, kteří později uprchli do nedalekého kláštera. Po přestřelce, která trvala několik hodin, se policistům podařilo vyklidit kostel. Potvrdila smrt tří Srbů a dodala, že pět dalších bylo zatčeno.

Kosovský premiér Albin Kurti tvrdil, že údajnými viníky jsou „srbské státem podporované jednotky“ , které provedly „teroristické činy“, což Vučić kategoricky popřel.

Srbský vůdce prohlásil, že „jediným viníkem je Kurti“ za fatální hádku a dodal, že „jeho jedinou touhou je zatáhnout nás do války s NATO a to je vše, co celý den dělá“.

Obvinil také kosovské síly pod vedením NATO (KFOR), které jsou v separatistickém regionu rozmístěny již více než dvě desetiletí, z podpory Prištiny. Vučić řekl, že Srbové v Banjska „byli zcela obklíčeni během hodiny a 20 minut“ s tím, že „samozřejmě tak stalo ve spolupráci s mezinárodními silami“.

„Byl na ně proveden brutální útok. Divili jsme se, proč to KFOR neudělal, obětí by bylo mnohem méně, ale Kurtimu dali ‚carte blanche‘, jak říkají, vypořádat se s teroristy a zabít co nejvíce lidí,“ řekl srbský vůdce .

Napětí v severní části Kosova je již několik měsíců vysoké, živené rozhodnutím etnických Srbů, kteří tam tvoří většinu, bojkotovat komunální volby na začátku letošního roku kvůli neochotě Prištiny poskytnout jim větší autonomii. Zatímco se Srbsko a Kosovo pokoušely o normalizaci vztahů a řešení tohoto problému, rozhovory zprostředkované EU začátkem tohoto měsíce nepřinesly průlom.

Kosovo jednostranně vyhlásilo nezávislost v roce 2008 za podpory mnoha západních zemí. Rusko, Čína a samotné Srbsko jej neuznávají.

 

 

 

Sdílet: