5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

“Už nás nikdy neurážej,” varuje Varšava Zelenského

Polsko a Ukrajina si během sporu o vývoz obilí vyměňovaly slovní údery

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj by už nikdy neměl na světové scéně pomlouvat Polsko, varoval polský premiér Mateusz Morawiecki, protože Kyjev a Varšava pokračují ve sporech o vývoz obilí. 

„Chci říct prezidentu Zelenskému, aby už nikdy neurážel Poláky, jak to nedávno udělal během svého projevu v OSN,“ řekl Morawiecki davu na pátečním shromáždění ve městě Swidnik.

“Polský lid nikdy nedovolí, aby se to stalo, a obrana dobrého jména Polska je nejen mou povinností a ctí, ale také nejdůležitějším úkolem polské vlády,” řekl premiér. Zdůraznil, že Varšava bude stát za svými zájmy „v současném geopolitickém kontextu“.

Ve svém projevu na Valném shromáždění OSN v New Yorku začátkem tohoto týdne Zelenskij řekl, že „někteří naši přátelé v Evropě hrají solidaritu v politickém divadle a mění téma obilí v thriller“. Varšava na projev reagovala svoláním ukrajinského velvyslance. 

Diplomatická hádka se rozvinula poté, co Varšava odmítla zrušit zákaz ukrajinského obilí s odkazem na nutnost chránit své farmáře před přílivem levných produktů ze zahraničí. Kyjev mezitím zahájil stížnost u Světové obchodní organizace, v níž trval na tom, že omezení uvalená Polskem jsou nezákonná. Tato otázka je obzvláště citlivá, protože Polsko je klíčovým logistickým uzlem pro dodávky zahraničních zbraní na Ukrajinu a hostí výcvik ukrajinských vojáků. 

Polský prezident Andrzej Duda popsal Kyjev jako „topícího se muže“, který riskuje, že stáhne pod vodu ty, kdo se ho snaží zachránit. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko zase Varšavu vyzval, aby „odložila své emoce“ a zaměřila se na nalezení „konstruktivní cesty“ k vyřešení sporu.

 

 

Sdílet: