2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajina plánuje zákaz vybrané polské zeleniny a ovoce

Mezi Ukrajinou a Polskem se rozhořívá obchodní válka se zemědělskými produkty

Ukrajina brzy zablokuje dovoz vybraného ovoce a zeleniny z Polska, přičemž tento krok se má uskutečnit během několika příštích dnů, řekl Taras Kachka, náměstek ukrajinského ministra pro hospodářský rozvoj, obchod a zemědělství, v rozhovoru pro polský list Rzeczpospolita. Ukrajinské embargo se bude vztahovat na polskou cibuli, rajčata, zelí a jablka.

Poznamenal, že po měsících vyjednávání “Ukrajina vzdala smírného řešení obchodního sporu s Polskem a dalšími regionálními zeměmi.”

V důsledku toho vláda v Kyjevě podala stížnost u Světové obchodní organizace (WTO) .

Kachka zdůraznil, že Ukrajina protestovala nejen s tím, že Polsko rozšířilo zákaz, ale také s jeho rozšířením na mouku a obilnou moučku.

„Hlavním důvodem pro nás je dokázat, že Polsko nemá právo zavádět taková opatření,“ prohlásil náměstek ministra. Dodal, že Ukrajina má „oprávněná očekávání“, že zákaz obilí a dalších produktů zruší všechny členské státy EU. Dále objasnil, že stížnost není výslovně proti Polsku, ale zpochybňuje zákonnost takových obchodních opatření.

Podáním stížnosti a uvalením vlastního embarga, řekl Kachka, chce Ukrajina „přesvědčit“ Polsko, aby udělalo „krok zpět“ a souhlasilo s licenčním mechanismem obchodu s obilím, na který bude dohlížet Ukrajina. Dodal, že záměrem Kyjeva není zhoršit polsko-ukrajinské vztahy, ale „vyvinout civilizované metody řešení sporů“.

V reakci na Kachkova oznámení řekl polský ministr zemědělství Robert Telus , že kroky Ukrajiny jsou pro něj „negativním překvapením“. Telus řekl, že věří, že ukrajinský náměstek ministra přesvědčuje kyjevskou vládu, aby se řídila jeho osobními názory.

Telus připustil, že navrhované embargo Ukrajiny by mohlo představovat „nějaký problém, protože část této zeleniny a ovoce na Ukrajinu prodáváme“.

Dodal však, že Polsko to sice zvládne, ale zůstává nejisté, jak si poradí Ukrajina.

 

 

 

 

Sdílet: