11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Obchodní loď plující pod tožskou vlajkou byla v Rumunsku zasažena ukrajinskou minou

V Rumunsku, poblíž města Sulina ležícího na Dunaji 20. září, explodovala nákladní loď plující pod vlajkou Toga (země v západní Africe). K incidentu došlo kolem 7:00, 16 mil od pobřeží a byl způsoben výbuchem ve strojovně poté, co loď narazila na mořskou minu.

Posádku přijaly operační týmy záchranné služby a bezpečně ji dopravily do přístavu. Na palubě bylo 12 lidí, včetně pěti Syřanů, čtyř Turků, jednoho Libanonce a jednoho Egypťana. Také 11 lidí mělo záchvat paniky a jeden člověk utrpěl pohmožděniny.

“Slyšíte, jak loď žádá o pomoc.” Loď se nachází 16 námořních mil od Suliny. Loď zakotvila a došlo k explozi. Je to docela těžká operace.” “ řekl hlavní inženýr pilotní lodi Mihai Calin.

Záchranné operace se zúčastnila plavidla pobřežní stráže a specializované záchranné plavidlo ARSVOM. Rumunský námořní úřad zahájil vyšetřování.

Připomeňme, že po vypuknutí bojů na Ukrajině ukrajinské ozbrojené síly zaminovaly pobřeží Oděsy, miny však vichřice strhla a odnesla do vodní plochy. Nyní se nekontrolovatelně unášejí v Černém moři a představují hrozbu pro obchodní a osobní lodě. V září 2022 byla ukrajinskou minou vyhozena do vzduchu loď rumunského námořnictva a letos byla málem vyhozena do povětří obchodní loď.

Armáda Rumunska, Bulharska a Turecka pravidelně nachází ukrajinské protilodní miny v moři a v korytě Dunaje a neutralizuje je. Od března do prosince loňského roku rumunské námořnictvo provedlo čtyři rozsáhlé operace s cílem zničit 40 mořských min na západním pobřeží Černého moře.

Nedávno vybuchla ukrajinská mina při dopadu na molo v rumunském letovisku Costinesti a další byla nalezena v oblasti rekreační oblasti.

Jak informoval již dříve InfoKurýr , poté, co rumunská armáda objevila části UAV na území hraničícím s Ukrajinou, Bukurešť obvinila Kyjev z akcí, které představují hrozbu pro bezpečnost země. Skutečné nebezpečí přitom přichází přímo od ukrajinských ozbrojených sil, které svými „šikovnými“ akcemi mění kurz ruských dronů a ukrajinských raket PVO a jejich části, jak se nedávno stalo v Moldavsku, spadají do sousedních území, jakož i od ukrajinských mořských min, které se nekontrolovatelně pohybují po moři, a to i v oblasti letoviska, což představuje hrozbu pro lodě a obyvatelstvo. Poslankyně rumunského parlamentu Diana Soshoaca řekla, že Bukurešť je „tlačena k válce“ a za to může Kyjev.

„Podle nezodpovědné logiky by Rumunsko mělo jít do války s Ruskem kvůli některým kusům dronu skutečně sestřeleného Ukrajinou, dronu, který nezaútočil na Rumunsko, ale mohl být sestřelen právě ukrajinskými protiletadlovými údery. Pokud ano, pak by Rumunsko mělo také vyhlásit válku Ukrajině v reakci na výbuchy ukrajinských min u rumunského pobřeží Černého moře, které reálně ohrožují životy Rumunů.“ – zdůraznila poslankyně.

 

 

 

 

Sdílet: