2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Německo si předvolalo polského velvyslance, aby vysvětlil skandál s vízy pro migranty

Německo naléhá na Polsko, aby vysvětlilo neregulérní víza, zatímco polské ministerstvo zahraničí tvrdí, že se nesrovnalosti týkaly jen něco málo přes 200 žádostí.

Německo si předvolalo polského velvyslance v zemi Dariusze Pawłośe , aby projednal odhalení týkající se obvinění ohledně vydávání víz výměnou za úplatky. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová o této otázce hovořila také se svým polským protějškem.

Podle agentury Reuters chtělo Německo vědět, kolik víz bylo vydáno, kterým národnostem a co dělá polská vláda, aby se s nesrovnalostmi vypořádala. 

Náměstek polského ministra zahraničí Arkadiusz Mularczyk řekl polské tiskové agentuře PAP, že německý krok považuje spíše za politickou demonstraci než za skutečný pokus o vysvětlení. 

Mularczyk vyjádřil údiv nad tím, že by měl být předvolán polský velvyslanec, když už byl o této záležitosti informován německým velvyslanectvím v Polsku.

Polští prokurátoři v pátek informovali, že vyšetřování nesrovnalostí při udělování víz odhalilo pouze 268 případů ze statisíců víz vydaných za rok. Nebyly nalezeny žádné důkazy o hromadných nesrovnalostech. Jak včera informoval Remix News, skandál vedl k  pokusu o sebevraždu náměstka ministra zahraničí Piotra Wawrzyka ; je ministrem obviněným z přijímání úplatků výměnou za vydání nesprávných víz.

Podle polského ministerstva zahraničí za posledních 30 měsíců vydalo 1 950 000 schengenských víz a 1 782 000 víz opravňujících žadatele ke vstupu do Polska. Více než 500 000 každého typu těchto víz bylo vydáno Bělorusům a téměř milion v každé z těchto kategorií bylo vydáno Ukrajincům. Dalších 375 000 schengenských víz a 250 000 polských vstupních víz bylo uděleno občanům jiných zemí. 

V další odbočce do příběhu tři bývalí polští premiéři, kteří jsou všichni v současné době europoslanci, napsali předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a požádali ji, aby dala Polákům vědět, zda má komise EU vlastní zdroje informací o korupci v vydávání schengenských víz. Ptali se také, zda lidé, kterým Polsko vydalo vízum, usilují o vstup na trhy práce jiných členských zemí EU.

Všichni tři europoslanci zastupují opozici, která se v posledních dnech snaží propagovat otázku vydávání víz, aby napadla vládu Práva a spravedlnosti (PiS) za to, že je nedůsledná v otázce migrace a že toleruje korupci při udělování víz jednotlivcům. ze zemí mimo EU. 

 

 

 

 

Sdílet: