11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Muslimové se v Nice zaměřují na křesťany a Židy

Senegalští migranti křičí „Alláh“ v bazilice Notre-Dame a ozbrojený Maročan přerušuje oslavu Roš Hašana

Minulý víkend zachvátila město Nice vlna napětí a strachu, protože dva samostatné incidenty zahrnující náboženská shromáždění byly poznamenány narušením a výhrůžkami. Při jednom incidentu senegalský muslimský migrant vtrhl do baziliky Notre Dame během mše a křičel „Alláh“. V jiném se marocký muslim ozbrojený nožem pokusil proniknout na oslavu židovského Nového roku.

K nepokojům v bazilice Notre Dame došlo v neděli 17. září, kdy neznámý muž náhle přerušil mši zvoláním „Alláh“. Incident přiměl sakristiána k aktivaci alarmu přepadení, což vedlo strážníky městské policie k rychlému dopadení narušitele. Muž, identifikovaný jako Djily D., 46letý senegalský státní příslušník s čistým imigračním statusem, byl v minulosti obviněn z trestného činu „násilí se zbraní“. Během zatčení bylo u něj objeveno množství konopné pryskyřice. Naštěstí jeho přerušení nevyvolalo mezi věřícími paniku a mše mohla po incidentu pokračovat.

Mezitím se ve stejný den odehrál další incident během oslav židovského nového roku, známé jako Roš ha-šana. Oslava, která trvá dva dny a zahrnuje různé rituály, se konala na pláži před hotelem Le Méridien v Nice. Oslavy však byly narušeny, když se na ceremoniál pokusil vstoupit 29letý Maročan Saïd C., který byl v zemi nelegálně. I když nevyhrožoval přímo, bylo zjištěno, že v době zadržení policií měl u sebe nůž.

Místní úřady byly zodpovědné za zabezpečení události a jejich rychlý zásah vedl k zatčení Saïda C. Narušení vyvolalo mezi účastníky obavy a byla zavedena zvýšená bezpečnostní opatření.

Na základě těchto incidentů byli oba migranti umístěni do policejní vazby. Saïd C. nejen čelí obvinění v souvislosti se svým ilegálním imigračním statusem, ale byl také vystaven povinnosti opustit francouzské území (OQTF). Djily D. je vyšetřován kvůli držení drog a může čelit dalším obviněním souvisejícím s jeho vniknutím do baziliky.

Incidenty znepokojily místní komunity a vyvolaly otázky ohledně bezpečnosti náboženských shromáždění v regionu. Tyto incidenty navíc znovu zdůrazňují bezpečnostní obavy, kterým francouzští občané čelí kvůli politice levicové vlády v oblasti otevřených hranic. Úřady tvrdí, že oba případy důkladně vyšetřují, přesto znovu ignorují skutečnou hrozbu, kterou islámští migranti pro nemuslimy představují. Policie také pracuje na tom, aby zjistila, zda tyto incidenty nesouvisí s většími bezpečnostními problémy.

 

 

 

 

Sdílet: