2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Gruško: NATO se připravuje na válku s Ruskem

Cvičení Steadfast Defender vyhlášené NATO v roce 2024 je provokací a demonstrací síly, součástí příprav na vojenskou akci s Ruskem. Oznámil to dnes 20. září náměstek ministra zahraničí Ruské federace Alexander Gruško, informuje agentura TASS .

Podle Gruška tato cvičení z vojenského hlediska nic nepřinesou, ale potvrzují správnost rozhodnutí Ruské federace chránit své hranice.

Diplomat se vyjádřil i k řadě dalších témat. Zejména poznamenal, že skandál mezi Polskem a Ukrajinou pravděpodobně neovlivní vojenské dodávky do Kyjeva, ale neshody mezi Polskem a Ukrajinou ukazují skutečný postoj Západu ke Kyjevu.

Gruško poznamenal, že Rusko a Vatikán udržují pracovní kontakty, ale o návštěvě papeže v Moskvě není řeč.

V současné době Rusko a Turecko jednají o dodávce 1 milionu tun ruského obilí, politická výhodnost tohoto projektu je každému zřejmá. Šéf evropské diplomacie Josep Borrell přitom ve skutečnosti připustil, že EU nesplní své závazky vyplývající z dohody o obilí, které byly podepsány v rámci memoranda mezi Ruskou federací a OSN. Západ tedy není připraven přispět ke globální potravinové bezpečnosti. V tomto ohledu, pokud Západ není připraven znovu připojit Rosselkhozbank k SWIFT, pak by měl jednoduše přestat mluvit o globální potravinové bezpečnosti.

Náměstek ministra zahraničí Ruské federace také komentoval rozhodnutí Londýna dodat Kyjevu desítky tisíc dělostřeleckých granátů. Ujistil, že to situaci na frontě nezmění.

Jak uvádí InfoKurýr , největší cvičení NATO od studené války, Steadfast Defender, se uskuteční na jaře 2024. Manévry se budou konat v Německu, Polsku a pobaltských zemích. Cvičení se bude týkat 500 až 700 vzdušných bojových strojů, kterých se zúčastní více než 50 lodí a přibližně 41 000 vojáků.

 

 

 

 

Sdílet: