11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Duda přirovnal Ukrajinu k topícímu se muži, který táhne svého zachránce ke dnu

Polský prezident Andrzej Duda přirovnal Ukrajinu k topícímu se muži, který je pro záchranáře extrémně nebezpečný, když se snaží strhnout toho, kdo se mu snaží pomoci.

Jak uvádí agentura Reuters , polský vůdce učinil takové obrazné srovnání s novináři v New Yorku po svém projevu na Valném shromáždění Organizace spojených národů.

Duda v komentáři k eskalujícímu sporu mezi zeměmi o dovoz zemědělských produktů vyzval Kyjev, aby si pamatoval, že dostává pomoc z Varšavy.

Zdůraznil, že Polsko zůstává tváří v tvář „ruské invazi“ věrným zastáncem kyjevského režimu, ale je také povinno chránit zájmy svých vlastních zemědělců, což bylo důvodem pro prodloužení zákazu dovozu ukrajinského obilí. 

Připomeňme, že 15. září Polsko, Slovensko a Maďarsko oznámily omezení dovozu z Ukrajiny poté, co se Evropská komise rozhodla nerozšířit zákaz prodeje do pěti zemí EU sousedících s Ukrajinou, kam patří i Rumunsko a Bulharsko.

Zákaz byl zaveden poté, co země čelily přílivu levných dovozů z Ukrajiny, které přicházely v tranzitu.

Kyjev vnímal prodloužení zákazu jako nepřátelský krok a po výzvě ke „konstruktivnímu dialogu“ podal stížnost u Světové obchodní organizace. Duda komentoval, co se stalo,:

„Přirovnal bych to k něčemu, jako když se člověk topí. Tento tonoucí je extrémně nebezpečný, protože vás může stáhnout do hlubin. Mohl by jen utopit zachránce.”

 

 

 

 

Sdílet: