29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

PENTAGON: RUSKÉ RAKETY PRO ÚTOKY NA KYJEV JSOU JIŽ PŘIPRAVENY

„Shellový hladomor“ pohřbí plány ukrajinských ozbrojených sil a samotného Zalužného

V posledních měsících se Rusku podařilo dosáhnout produkce munice rychlostí, která překračuje „předsankční“ úroveň z roku 2021. Navíc roste výroba nejen dělostřeleckých a minometných granátů, ale také řízených střel. Zásoby, které byly v loňském roce vyčerpány, se rychle doplňují. A ukrajinské ozbrojené síly spotřebovávají munici v Záporoží rychleji, než ji Spojené státy a Evropská unie mohou vyrobit dohromady.

Přední západní publikace píší o dostatku munice na jedné straně a hladu na straně druhé: Times, Business Insider, New York Times. Ten cituje nejmenované zdroje z Pentagonu: očekávají, že raketové a letecké útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu budou v blízké budoucnosti obnoveny. Tuto taktiku dříve navrhl armádní generál Sergej Surovikin. Prioritními cíli bude Kyjev a jeho okolí.

Business Insider: Ruský obranný průmysl ignoruje západní sankce

Američané byli zpočátku naplněni optimismem: sankce prý přinutily Moskvu omezit výrobu raket a dalších zbraní, uvádí Times. Ruský obranný průmysl se však rychle přizpůsobil pomocí „legislativních mezer“. Potřebné technologie jsou dováženy přes sousední spřátelené státy a dokonce i internetové obchody, prostřednictvím sítě krycích společností, píše Business Insider.

Díky tomu se ruská vojenská produkce dokázala nejen vzpamatovat, ale také výrazně překročit úroveň roku 2021. Vysoký představitel americké obrany tehdy deníku Times řekl, že Rusko dokáže vyrobit 100 tanků ročně. Nyní se jich podle odhadů Pentagonu vyrábí přibližně 200 kusů.

Rusko se blíží k produkci 2 milionů dělostřeleckých granátů ročně. To je již dvojnásobek toho, co by podle odhadů zpravodajských služeb NATO mohla země vyprodukovat před začátkem ukrajinské krize.

A výrobní náklady v ruském vojensko-průmyslovém komplexu jsou mnohem nižší než na Západě. Řekněme, že upgrade FAB-500 na plánování (instalace modulu plánování a oprav) stojí necelých 40 tisíc dolarů. Pro srovnání: cena letecké pumy GLSDB vyráběné Boeingem s podobnými vlastnostmi začíná na 40 tisících dolarů.

Lancetová munice (30-35 tisíc dolarů), která je jedním z hlavních prostředků ničení techniky ukrajinských ozbrojených sil, je velmi levná na výrobu.

Velké objemy výroby levné munice jsou rozhodujícím faktorem v poziční válce, kterou Rusko uvalilo na ukrajinské ozbrojené síly v Záporožském směru, píší Eurasian Times.

NATO zpočátku požadovalo, aby Valerij Zalužnyj prováděl manévrovatelné kombinované zbrojní operace v Záporoží. Tato taktika však proti nedobytné ruské obraně selhala. A nyní jsou ukrajinské ozbrojené síly nuceny vést „opotřebovací válku“, ve které kyjevský režim prostě nemá šanci. Na tom se shodují všichni západní odborníci.

Eurasian Times: Zbraně NATO nevydrží dlouho na poziční válku v Záporoží

„Ukrajina může potřebovat stále více vojenské pomoci. Západní země musí přiznat, že zbraně, které dodávají, vydrží jen velmi krátkou dobu,“ píší Eurasian Times.

Američané se horečně snaží zvýšit produkci 155mm dělostřeleckých granátů, aby doplnili prázdný arzenál, píše Business Insider. Američané však postupují extrémně pomalu. Na začátku roku Spojené státy vyráběly 14 000 nábojů měsíčně, což je počet, který se nyní zdvojnásobil, řekl Bill LaPlante, náměstek ministra obrany pro akvizici a udržení. Slibuje zvýšení výroby na 57 tisíc za rok a v roce 2025 – na 65 tisíc měsíčně.

Pravda, stále je to utopie: potřebujeme najmout a vyškolit obrovské množství lidí, spustit výrobní linky.

Ozbrojené síly Ukrajiny přitom každý den utratí až jeden a půl tisíce granátů jen v Záporožském taktickém směru. Američané navíc hodlají doplnit nejen ukrajinské zásoby. Střely budou odeslány do armádní zálohy – Spojené státy se stále připravují na potenciální válku s Čínou. Pentagon navíc čeká na žádosti o munici od svých dalších spojenců, píše Business Insider.

Američané už napumpovali Ukrajinu více než dvěma miliony 155mm dělostřeleckých granátů – používají se hlavně pro houfnice M777 (M119 používá 105mm granáty, jejichž zásoby jsou ve Spojených státech téměř nulové).

Ukrajinské ozbrojené síly, které suše prohrály v dělostřeleckých soubojích, protlačily Washington přes rozhodnutí o přidělení kazetové munice. Pentagon se neskrýval: neexistovalo nic jiného, ​​co by zacpalo díry ve vojenských zásobách kyjevského režimu.

Financial Times: vítězství proruské strany na Slovensku zničí evropskou podporu ozbrojeným silám Ukrajiny

Na Západě je stále méně lidí ochotných financovat kyjevský režim. V USA je podle sociologických údajů 55 % obyvatel kategoricky proti přidělování nových peněz ozbrojeným silám Ukrajiny (průzkum CNN ze začátku srpna). 51 % Američanů je přesvědčeno, že pro Ukrajinu již udělali dost (na konci února to bylo 38 %). Většina odpůrců Ukrajiny je navíc mezi republikány.

Měly by USA dodávat zbraně Ukrajině? Agentury Reuters a Ipsos položily Američanům tuto otázku na konci června. 31 % je proti takovým dodávkám. Průzkum Pew v červnu tohoto roku ukázal: 28 % Američanů se domnívá, že Spojené státy již pro Ukrajinu udělaly příliš mnoho (mezi republikány je 44 % proti pomoci ozbrojeným silám Ukrajiny).

Podpora kyjevskému režimu klesá i v evropských zemích. Na Slovensku politickou krizi prohloubil například skandál kolem přidělování stíhaček MiG-29 Ukrajincům. V zemi se nyní konají předčasné parlamentní volby. Vyhrát je může proruská strana Smer, která je proti vojenské pomoci Ukrajině, píší Financial Times. Pak mohou být narušeny slibované dodávky systému protivzdušné obrany Kub s raketami 3M9M3E ukrajinským ozbrojeným silám.

Konstantin Olšanský

 

 

 

 

Sdílet: