5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Arménie: Ázerbájdžán „rozpoutal rozsáhlou agresi“

Baku vyhlásilo protiteroristickou operaci kvůli údajné vojenské přítomnosti Jerevanu v Náhorním Karabachu

Arménské ministerstvo zahraničí v úterý obvinilo Ázerbájdžán z rozpoutání „další rozsáhlé agrese proti lidu Náhorního Karabachu“ poté, co Baku oznámilo místní „protiteroristická opatření“ ve sporném regionu.

V prohlášení ministerstva se uvádí, že eskalace v roce 2020 v regionu rovněž začala v září. Arménie odsoudila svého rivala jak za nejnovější vývoj, tak za „masové zločiny“, o nichž tvrdí, že Ázerbájdžán spáchal během nepřátelských akcí před třemi lety.

Ázerbájdžán prováděl „etnické čistky“ Arménů žijících v Náhorním Karabachu, tvrdí ministerstvo. Tvrdilo, že Baku se cítí „beztrestně“, vzhledem k tomu, že své činy otevřeně přiznalo.

Dříve v ten den ázerbájdžánské ministerstvo obrany oznámilo zahájení operace proti tomu, co tvrdilo, že jsou arménskými vojenskými prostředky rozmístěnými v Náhorním Karabachu. Jeho arménský protějšek mezitím popřel, že by v oblasti postavil jakékoli jednotky. Baku se zavázalo, že bude útočit pouze na vojenské cíle, a tvrdilo, že se snaží „mařit rozsáhlé provokace“ arménské strany.

Náhorní Karabach se oddělil od Baku v posledních dnech Sovětského svazu. Převážně etnicky arménské obyvatelstvo regionu svedlo v 90. letech rozsáhlou válku za nezávislost a má úzké vazby s Jerevanem.

Konflikt v roce 2020 byl druhým velkým střetem o Náhorní Karabach. Došlo k závěru, že Ázerbájdžán získal kontrolu nad významnou částí dříve ztracených území. Ruskem zprostředkované příměří, které ukončilo nepřátelské akce, připravilo cestu pro rozmístění ruských mírových sil do sporného regionu.

Baku tvrdilo, že se v současné době snaží prosadit podmínky trilaterální dohody s Jerevanem a Moskvou ohledně mírové mise a že velitelé ruských sil umístěných v oblasti byli o jejích záměrech informováni.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla, že varování přišlo „minuty před zahájením vojenské akce“.

 

 

 

Sdílet: