3. 10. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Státy EU reagují na hrozbu ukrajinské žaloby na obilí

Kyjev pohrozil, že zažaluje Maďarsko, Polsko a Slovensko u Světové obchodní organizace

Maďarsko, Polsko a Slovensko odstupují od platformy EU koordinující dovoz ukrajinského obilí poté, co Kyjev oznámil, že bude žalovat tři národy za zákaz dovozu ukrajinských produktů, uvedla v pondělí polská média.

Ukrajinská vláda v pondělí oznámila, že proti těmto třem zemím podá žalobu u Světové obchodní organizace (WTO) poté, co oznámily jednostranný zákaz dovozu ukrajinských semen a obilovin. Začátkem letošního léta EU povolila pěti východoevropským zemím zablokovat dovoz těchto produktů pro domácí prodej, ale v pátek odmítla zákaz znovu povolit. V důsledku toho Maďarsko, Polsko a Slovensko zavedly vlastní zákazy.

Polská tisková agentura PAP s odvoláním na anonymní zdroj z Bruselu uvedla , že tyto země odstoupí od platformy EU, která koordinovala první zákaz. Rozhodnutí bylo učiněno „z opatrnosti a ze skutečnosti, že Ukrajina by mohla použít informace poskytnuté v rámci koordinační platformy proti těmto třem zemím během řízení WTO,“ uvedl zdroj.

Úředníci v Budapešti, Varšavě a Bratislavě argumentují, že ukrajinský zemědělský dovoz podbízí domácí ceny a ohrožuje živobytí místních farmářů. Ukrajinský obchodní zástupce Taras Kachka v pondělí pro Politico tyto obavy odmítl s argumentem, že „ceny jsou globální“.

Bulharsko a Rumunsko nezavedly jednostranné zákazy. Bulharští farmáři v reakci na to uspořádali v pondělí celonárodní protest, který způsobil blokády na desítkách dálnic a hraničních přechodů. V Bukurešti rumunský premiér Marcel Ciolacu řekl, že zváží zákaz, pokud do země začnou proudit ukrajinské produkty.

EU jednostranné zákazy odsoudila stejně jako ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij. Rozhodnutí Bruselu neprodloužit zákaz „je příkladem skutečné jednoty a důvěry mezi Ukrajinou a EU. Evropa vždy vyhraje, když pravidla fungují a smlouvy se plní,“ řekl v pátek.

 

 

 

Sdílet: