29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Soud ve Washingtonu, DC potvrdil předvolání: Meta musí zveřejnit data uživatelů, kteří porušili zásady COVID-19“

Odvolací soud ve Washingtonu DC zamítl Metovu výzvu k předvolání. To vyžadovalo, aby Meta předala dokumenty, které by umožnily identifikaci všech uživatelů Facebooku, skupin a stránek, které porušovaly zásady Facebooku týkající se dezinformací o vakcínách COVID-19.

Toto předvolání by mohlo ovlivnit miliony uživatelů. To zahrnovalo mnoho těch, kteří učinili legitimní prohlášení, která zpochybňovala oficiální příběh o COVID-19. Vzhledem k dosahu politik Facebooku ohledně „dezinformací o COVID-19“ a množství dotčených uživatelů by do tohoto vládního průzkumu mohlo spadat mnoho lidí.

Byly doby, kdy pravidla Facebooku během pandemie bránila i pravdivým výrokům. Zakázáno bylo například prohlášení, že „vakcíny účinně nezabraňují dané nemoci“. Prohlášení, které nyní neochotně potvrdily některé zdravotnické úřady.

Dokonce i Mark Zuckerberg, generální ředitel společnosti Meta, uznal, že Facebook občas cenzuroval pravdivé informace. Podle některých odhadů Facebook v důsledku těchto zásad cenzuroval více než 100 milionů příspěvků. Některé skupiny zakázané kvůli těmto zásadám měly dokonce statisíce členů.

Meta napadla předvolání na základě svobody projevu a ochrany soukromí s tím, že porušuje první dodatek a že je vyžadován soudní příkaz.

Společnost tvrdila, že předvolání by porušilo jak její vlastní, tak práva jejích uživatelů na první dodatek. Tvrdili, že takový krok by ovlivnil jejich redakční kontrolu nad obsahem platformy a odradil uživatele od zapojení do budoucích online debat.

Meta také citovala zákon o uložených komunikacích (SCA), který poskytuje ochranu soukromí pro komunikaci uloženou třetími stranami, podobně jako čtvrtý dodatek.

Odvolací soud však argumenty Mety odmítl. Dospěl k závěru, že předvolání neovlivní svobodu projevu ani právo na sdružování, a zdůraznil, že ochrana SCA se nevztahuje na veřejné příspěvky. Soud také neviděl potřebu, aby Meta demaskovala anonymní uživatele.

Dále soud shledal žádost o uživatelská data jako „vhodně relevantní“ pro vyšetřování DC a popsal předvolání jako cílené a v souladu se zájmem vlády.

Předvolání nejen požaduje uvolnění dat od uživatelů, kterým bylo zakázáno sdílet nesouhlasné názory na COVID-19, ale také požaduje, aby Meta odvolala své kontroverzní zásady týkající se dezinformací COVID-19.

ZDROJ

 

 

 

 

Sdílet: