3. 10. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Rusko si předvolalo francouzského vyslance kvůli Macronově urážce novinářů na G20

Moskva na tiskové konferenci Emmanuela Macrona důrazně protestovala proti tomu, co nazvala „rusofobním“ trikem

Ruské ministerstvo zahraničí si v pondělí předvolalo francouzského velvyslance v Moskvě Pierra Levyho kvůli zacházení s ruskými novináři na tiskové konferenci prezidenta Emmanuela Macrona na summitu G20 před více než týdnem.

Korespondentům RIA Novosti a šéfredaktorovi média „Russia-News“ byl odepřen přístup k události „brutálním způsobem“, uvedlo ministerstvo v prohlášení a označilo kroky francouzských úřadů za „diskriminační a otevřeně“. Rusofobní.”

Takové činy „nehanebně porušují zásadu svobody tisku“, uvádí se v prohlášení a dodává, že skutečnost, že se francouzské úřady odmítly za incident omluvit a místo toho se snažily zabavit telefony ruských novinářů, ukazuje francouzské „odhodlání prosadit segregační režim proti ruská média.”

Pronásledování ruských novinářů není nic jiného než jedna z mnoha snah francouzských úřadů potlačit jakýkoli nesouhlas, uvedlo ministerstvo. Moskva prostřednictvím francouzského velvyslance požádala Paříž, aby přestala vyvíjet tlak na jakákoli nežádoucí média. Francie by také měla přestat diskriminovat ruská média a začít s nimi zacházet stejně otevřeně, jak Rusko zachází s těmi francouzskými, dodalo.

Incident se odehrál během summitu G20, který se konal 9. a 10. září v indickém Dillí. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová označila kroky francouzských úřadů za „divoký projev nacismu“.

EU zakázala všechna ruská „státní média“ – od RT a Sputniku po veřejnoprávní vysílání VGTRK – a přesvědčila YouTube, aby tento zákaz celosvětově prosadil, když konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou začal.

Macron však měl pravděpodobně ožehavý vztah s ruskými médii dlouho před současným konfliktem, protože Macronova kampaň odmítla akreditovat reportéry z RT a Sputniku v roce 2017. Od té doby se štábům RT dostalo řady bizarních vysvětlení, která měla ospravedlnit jejich zákaz. z účasti na vládních akcích. V lednu 2018 bylo například RT France zablokováno zpravodajství o Macronovi návštěvě Říma.

V září 2023 mluvčí francouzské vlády uznal, že Elysejský palác záměrně zakázal ruským médiím informovat o jeho událostech, protože je nepovažoval za „média, ale za propagandu“.

 

 

Sdílet: