3. 10. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Polsko připravuje nárok na reparace za 2. světové války proti Sovětskému svazu vedenému Ruskem

Po zveřejnění zprávy o ztrátách, které Polsko utrpělo v důsledku německé okupace během druhé světové války, Polsko připravuje zprávu o zločinech a rozsáhlém rabování spáchaném Sovětským svazem pod vedením Ruska.

Polský premiér Mateusz Morawiecki využil 84. výročí rozhodnutí Sovětského svazu z dob 2. světové války k invazi do Polska dne 17. září 1939, aby oznámil, že Polsko připravuje zprávu o ztrátách, které Polsko utrpělo v důsledku invaze Sovětského svazu a okupace Polsko.

Morawiecki řekl, že „září. 17 je bolestivé datum pro Polsko a mělo by být bolestivé i pro Evropu. Dodal, že sovětská okupace neskončila, když válka skončila, ale pokračovala dalších 45 let.

Podle Morawieckého ztratilo Polsko ve prospěch Sovětského svazu v následujících letech 10 procent HDP . Řekl, že cítí, že je překvapivé, že žádná polská vláda až dosud nezdokumentovala a neanalyzovala všechny ztráty, které Polsko utrpělo v důsledku sovětských akcí.

Polský premiér slíbil, že zpráva o ztrátách bude brzy hotová a Polsko se nenechá odradit tím, že „Rusko je dnes totalitní, koloniální, imperialistický stát“, který ukazuje pohrdání mezinárodním právem.

Náměstek ministra zahraničních věcí Arkadiusz Mularczyk již minulý týden oznámil, že Polsko právě dokumentuje a připravuje komplexní zprávu o ztrátách, které utrpělo v důsledku sovětských akcí během druhé světové války a po ní.

„Jedním z klíčových cílů je vytvořit dobře zdokumentovanou zprávu, která bude stejně věrohodná jako ta, která podrobně popisuje ztráty Polska v důsledku německé invaze,“ řekl Mularczyk, který se svým týmem také loni připravil zprávu o utrpěných ztrátách. Polskem v důsledku německé okupace během druhé světové války, která si vyžádala materiální a humanitární ztráty ve výši 1,3 bilionu EUR v důsledku německé invaze a okupace.

Morawiecki pokračoval slovy, že ruské zločiny nekončí s koncem SSSR. Řekl, že ti politici na Západě a v Polsku, kteří chtěli věřit, že tyto zločiny jednoduše zmizí, Polsko oslabili.

Předseda polské vlády tvrdil, že ve skutečnosti existoval pakt „Merkel-Putin“ ohledně použití plynu a dalších surovin k podrobení zbytku Evropy a že bývalý polský premiér Donald Tusk byl hlavním vykonavatelem tohoto paktu v roce v Polsku a později v Bruselu.

“Byl to nejlepší muž na nové německo-ruské svatbě.” Za posledních 15 let nikdo neudělal pro Rusko a Německo víc než Donald Tusk,“ řekl Morawiecki.

 

 

 

 

Sdílet: