3. 10. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Omezení počtu pokojů, maximální velikost: Failed State Berlín zavádí bytový socialismus

Životní prostor je v Berlíně vzácný a drahý – masová migrace a rostoucí cena a obtížnost nových stavebních projektů situaci neustále zhoršuje. Místo nové stavební ofenzívy nyní Senát pod vedením CDU plánuje drastickou regulaci bydlení: Při pronajímání státních bytů by v budoucnu mohli být nájemníci povinni stanovit maximální velikost. Liberálové popisují tento masivní zásah do trhu s bydlením jako „bytový socialismus“ a ještě tvrdší kritika přichází ze strany AfD.

V Německu je nedostatek životního prostoru a nová výstavba už roky nepokročila. Jen v Berlíně se odhaduje, že již nyní chybí 100 000 bytů a potřeba stále roste. Nyní chce černo-červený Senát zřejmě přistoupit k razantním opatřením.

V návrhu, který má BZ k dispozici, se uvádí: „ Při přenájmu všech státních bytů by obecně měla být k dispozici maximálně jedna obytná plocha na osobu v domácnosti. Poprvé o tom informoval Tagesspiegel .

Plánuje se „dohoda o spolupráci“ se šesti státními bytovými družstvy a státním správcem nemovitostí Berlinovo. V případě realizace návrhu by svobodní lidé měli v budoucnu nárok pouze na jednopokojový byt a páry na dvoupokojový byt.

Maximální velikost pro nájemníky přijde

V pátek jsme asi zase veslovali zpátky. Mluvčí stavebního úřadu BZ sdělila, že návrh je mimo stůl a jde pouze o „šablonu k diskusi“. Plán Senátu upřesnit maximální velikost jejich bytu pro budoucí nájemníky však zůstává zachován. “S ohledem na diskusi o příliš velkých bytech chceme vhodný poměr mezi velikostí rodiny a velikostí bytu.” „Spotřeba půdy“ občany byla vždy kritizována červenými a zelenými socialisty : Každý, kdo si může dovolit větší byt, protože pracuje nebo tvrdě pracoval, by jej měl v případě pochybností dát rodinám s více dětmi.. Je zřejmé, která klientela z toho, jak už to tak často bývá, těží.

Jak budou předpisy implementovány, zůstává nejasné. Vyvolává mnoho otázek: Jak pronajímatelé ověří, zda je někdo skutečně svobodný nebo má partnera? Musí se nejdříve narodit miminko nebo mají páry, které čekají dítě, nárok na větší byt? Budou sdílené byty v budoucnu tabu nebo budou spolubydlící považováni za domácnost? Probíhají kontroly, zda větší byt obývá pár? Spoléháte na sousedy, kteří jsou ochotni udat, nebo se do toho zapojují úřady? Co se stane s páry, když se rozejdou?

Administrativa senátora za budovy Christiana Gaeblera (58, SPD) na tyto otázky nemá odpovědi. Mluvčí úřadu se k tomu vyjádřila vyhýbavě. “Jak bude přesné znění smlouvy o spolupráci vypadat, vám můžeme sdělit až poté, co budou dokončena jednání o dohodě o spolupráci.” Plány mají být představeny na konci září.

Probíhající jednání nechtějí komentovat ani státní podniky, nechtějí poskytovat ani informace o tom, kolik jedno a dvoupokojových bytů mají v portfoliu firem. Existují obavy z napomenutí ze strany Senátu ?

Zavedení bytového socialismu

Pochybnosti o plánech vyjádřila i SPD. „Nevím, jestli to lze regulovat plošně. Chceme rozhodnout o právu na práci z domova, což by pak mohlo vést k problému v malých bytech,“ řekla mluvčí parlamentního klubu pro stavební politiku Sevim Aydin (51).

FDP plány důrazně odsoudila. „Zavádí tady bytový socialismus černorudá koalice? Nové stavební cíle se po desetiletí míjely a nyní za to musí platit Berlíňané?“ byla legitimní otázka Larse Lindemanna (52), berlínského generálního tajemníka FDP. Měl na mysli skutečnost, že v NDR přidělovaly byty z velké části státní podniky, přičemž mnohé musely na přidělení čekat roky. Poněkud lepší byly vyhlídky pro rodiny s dětmi a výrazně horší pro samoživitele bez dětí.

Kritika přišla i od stavebního experta kapitálové frakce AfD Haralda Laatsche (66):

„Nyní se berlínský trh s byty, alespoň mezi těmi státními, konečně vrátil k řízení nedostatku. Naposledy existovaly vládní předpisy o tom, kolik pokojů si někdo může pronajmout, v Berlíně v roce 1989. Nyní jsou zpět a s nimi i groteskní efekty.

Příkladem jsou mladé páry, které budou mít brzy nárok jen na dvoupokojové byty: Smějí začít hledat větší byt, když vyjádří přání mít děti, musí čekat na potvrzení těhotenství lékařem, popř. i do narození potomka?

Berlínské zemské vlády nebyly po léta schopny vytvořit dostatek nového životního prostoru. Sledují, jak do Berlína přichází stále více lidí a jak lidé, kteří by už dávno museli zemi opustit, nadále okupují životní prostor. A nyní nechávají Berlíňany trpět za vlastní neschopnost. Zjevně ani Senát vedený CDU nemůže zastavit socialismus v jeho stopách. Voliči by si to měli pamatovat při každé příležitosti.“

Politik AfD je jako vždy jediný, kdo jako příčinu problémů jednoznačně řeší nekontrolovanou masovou migraci (ale Němci si tuto skutečnost i tak uvědomují). Situaci si pravděpodobně budou přát politicky odpovědní. Navádění a omezování občanů se zdá být oblíbeným sportem kasty politiků: Skutečnost, že tuto hru hraje údajně konzervativní CDU, by nyní měla mnoha lidem stydlivým za AfD objasnit, kam by za žádných okolností neměli v příštích volbách dávat křížek. . Nakonec z toho budou mít prospěch Blues – i socialistická Wagenknechtova strana tento kurz stěží zastaví, spíše v něm bude pokračovat.

 

 

 

 

Sdílet: