3. 10. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Na cestě k dominanci: Čína je v rychlém technologickém pruhu

Nový výzkum Australského institutu pro strategickou politiku (ASPI) naznačuje, že Čína předstihla západní státy v 80 procentech všech kritických technologií budoucnosti. Ve skutečnosti už Evropané nehrají žádnou roli. Za pouhých několik desetiletí by Čína mohla hrát globální roli ekvivalentní roli evropských národů během koloniální éry.

Díky několika faktorům se zdá, že Čínská lidová republika je na rychlé cestě, pokud jde o globální technologické prvenství. Číňané vedou celkem v 19 z 23 technologických oblastí zkoumaných Australským institutem pro strategickou politiku (ASPI) , zatímco ve zbývajících čtyřech oblastech vedou – stále – Spojené státy. Evropané, Japonsko a Jižní Korea už nehrají roli. To platí pro vojenský i civilní sektor.

Čína se podílí 73,3 procenta na výzkumu s velkým dopadem na detekci, sledování a charakterizaci hypersonických střel, daleko před USA, Velkou Británií a Německem. Pokud jde o autonomní podvodní vozidla, Čína představuje 56,9 procenta důležitého výzkumu. Na druhé Spojené státy připadá pouze 9,5 procenta. Konkurence mezi USA a Čínou je těsnější v oblastech, jako je umělá inteligence a kvantové technologie. Ze šesti oblastí souvisejících s umělou inteligencí vede Čína ve čtyřech oblastech, včetně dronů, zatímco Spojené státy vedou ve vývoji a výrobě pokročilých integrovaných obvodů.

Širší průzkum společnosti ASPI ze začátku března ukázal čínskou dominanci ve 37 ze 44 kriticky vznikajících technologií. Včetně oblastí robotiky, biotechnologie, umělé inteligence, pokročilých materiálů a kvantových technologií. Ústav zkoumal výzkumné práce z let 2018 až 2022 ve vybraných technologických oblastech. I zde mají Spojené státy ve zbývajících oblastech prvenství, zatímco Evropané jsou tam sotva.

Podle think-tanku Čína často produkovala více než pětkrát více výzkumu s velkým dopadem než její nejbližší konkurent. V rámci 37 oblastí, v nichž Čína vede, je země na pokraji rozvoje monopolu v osmi oblastech: materiály a výroba v nanorozměrech, povlaky, pokročilé radiofrekvenční komunikace (včetně 5G a 6G), vodík a čpavek pro dodávky energie, superkondenzátory, elektrické baterie, syntetická biologie a fotonické senzory.

Jedním z důvodů je roztříštěnost výzkumu na Západě, zatímco v Lidové republice dominuje kolektivistický aspekt. To Číňanům umožňuje využívat finanční prostředky konkrétněji a na základě spolupráce, zatímco na Západě soukromé a státní výzkumné instituce často paralelně pracují na podobných technologiích. Tato koncentrace špičkových vědců a výzkumných fondů v Číně se ukazuje jako vysoce úspěšná.

Uvážíte-li, že před 120 lety byla němčina jazykem číslo jedna a že němečtí vědci byli dlouhou dobu v čele až do převzetí moci Spojenými státy po druhé světové válce, je také jasné, jak moc je globální situace s ohledem na na výzkum změnil se změnil. A co víc: technologická dominance dříve nebo později vede k ekonomické, politické a vojenské dominanci. Špičková evropská technologie vedla k vytvoření globálních koloniálních říší evropských národů. A kdo ví, možná za 50 nebo 75 let Čína dosáhne celosvětové dominance podobné té, kterou měli Evropané v 18. a 19. století.

 

 

 

 

Sdílet: