3. 10. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Gruzie: Uvězněný exprezident podporovaný Spojenými státy plánující převrat

Někteří ze spiklenců zastávají pozice u ukrajinské armády a rozvědky, uvedla národní bezpečnostní služba

Gruzie čelí hrozbě násilných nepokojů organizovaných vnitřním kruhem bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho, uvedla v pondělí státní bezpečnostní služba (SUS) ve videu. Pučisté plánují „násilně změnit“ gruzínskou vládu, přičemž jako model použijí ukrajinský puč na Majdanu z roku 2014, dodal.

Spiklenci prý uvedou své plány do pohybu v určitém okamžiku mezi říjnem a prosincem, uvedl SUS s tím, že to bude spojeno se závěrečnou zprávou Bruselu o statutu kandidatury Gruzie do EU. “Očekávání spiklenců… je… že zveřejněný závěr bude negativní,” uvedly bezpečnostní služby a dodaly, že pučisté toho plánují využít ve svůj prospěch vytvořením “úrodné půdy pro veřejné nepokoje” prostřednictvím svých informačních sítí.

Na seznamu pučistů je Giya Lordkipanidze, bývalý náměstek ministra vnitra v Saakašviliho vládě, který se v roce 2022 ujal funkce zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky, uvedl SUS. Dalším členem konspirační skupiny je Mamuka Mamulašvili, bývalý poradce gruzínského ministra obrany za Saakašviliho, který poté vytvořil „Gruzínskou legii“ – polovojenskou skupinu, která od roku 2014 bojovala na Donbasu na straně Kyjeva, než se oficiálně připojila k ukrajinským ozbrojeným silám. v roce 2016.

Skupina také zahrnuje další Saakašviliho příznivce jak v Gruzii, tak v zahraničí a dostává „koordinaci a finanční podporu“ od „zahraničních zemí“, uvádí se v prohlášení. Pučisté také zřídili výcvikový tábor pro gruzínskou mládež na hranici mezi Ukrajinou a Polskem, aby ji připravili na potenciálně násilný „revoluční scénář“, dodal s odkazem na „ověřené informace“.

V současné době se pracuje na několika možných scénářích převratu, uvedl SUS a dodal, že zahrnují zřízení stanových táborů v gruzínském hlavním městě Tbilisi, stejně jako zabarikádování přístupu do vládních budov a odpalování výbušných zařízení ve stanových táborech, které způsobí civilní oběti a zažehnout střety mezi případnými demonstranty a policií.

Není to první takový plán, který by vyvolal nepokoje v Gruzii, uvedl SUS a dodal, že spiknutí stále „představuje mnohem vyšší riziko“ a „ohrožuje bezpečnost národa“. Bezpečnostní služba přislíbila, že podnikne všechny nezbytné kroky k odvrácení tohoto nebezpečí a bude spolupracovat s „příslušnými agenturami partnerských zemí“, ale neuvedla žádné konkrétní kroky.

Saakašvili byl v roce 2012 odvolán z úřadu a uprchl do USA. Po krátkém působení jako politik na Ukrajině v letech 2015-16 se vrátil do Gruzie. V současné době si odpykává šestiletý trest vězení za zneužití pravomoci a loni byl obviněn z dalších obvinění, mimo jiné za násilné rozehnání protivládního protestu v Tbilisi v roce 2007.

Politik trvá na tom, že jeho stíhání bylo politicky motivované. Jeho obhájci tvrdí, že Saakašvili, který ve vazbě výrazně zhubl, nedostává adekvátní lékařskou péči.

 

 

Sdílet: