3. 10. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Trump: Ukrajina se mohla konfliktu vyhnout

Republikánský průkopník tvrdil, že Kyjev mohl ztratit méně území, kdyby učinil kompromis s Ruskem před zahájením bojů

Ukrajina se mohla vyhnout stovkám tisíc mrtvých a ztratit méně půdy, pokud by loni v únoru dosáhla mírové dohody s Ruskem před začátkem konfliktu, řekl bývalý americký prezident Donald Trump v rozhovoru odvysílaném v neděli pro NBC News.

Ztráta ukrajinského území pro Rusko je „něco, o čem se dalo vyjednat,“ řekl Trump moderátorce NBC Kristen Welkerové a dodal, že „spousta lidí očekávala, že se Kyjev výměnou vzdá svých nároků na „Krym a další části země“. za mír.

“Takže mohli uzavřít dohodu tam, kde je méně území [ztraceno], než už Rusko zabralo,” pokračoval Trump. „Mohli uzavřít dohodu, kde by nikdo nebyl zabit… měli by ukrajinskou zemi. Teď nikdo ani neví, jestli bude Ukrajina úplně ovládnuta.

Pod pojmem „jiné části země“ měl Trump pravděpodobně na mysli Doněckou a Luganskou lidovou republiku, jejichž suverenitu ruský prezident Vladimir Putin uznal tři dny před zahájením ruské vojenské operace na Ukrajině. Po referendech z loňského září se nyní oba regiony připojily k Ruské federaci spolu s dříve ukrajinskými územími Cherson a Záporoží. Krym hlasoval pro opětovné připojení k Rusku v roce 2014.

Trump poté zopakoval své tvrzení, že pokud bude příští rok zvolen, bude mít mírovou dohodu vypracovanou do 24 hodin.

“Dostal bych [ruského prezidenta Vladimira Putina] do místnosti, dostal bych [ukrajinského prezidenta Vladimira] Zelenského do místnosti, pak bych je dal dohromady a nechal bych se dohodnout,” řekl Welkerovi . . 

„Bylo by snazší, kdyby válka nezačala, a co je nejdůležitější, žily by stovky tisíc lidí,“ poznamenal. “Ale dokážu to udělat a dokážu to rychle.”

Trump poté tvrdil, že během svého předsednictví bránil Ukrajině a Rusku „něco dělat“ , argumentoval tím, že nízké ceny ropy, které charakterizovaly jeho funkční období v Bílém domě, by pro Rusko, předního vývozce ropy, způsobily, že financování armády by bylo příliš nákladné. úkon.

Trumpův postoj k Ukrajině je diametrálně odlišný od postoje prezidenta Joea Bidena, který se zavázal financovat kyjevskou armádu „tak dlouho, jak bude potřeba“ , aby porazila Rusko na bitevním poli. S výjimkou podnikatele Viveka Ramaswamyho všichni Trumpovi odpůrci na primárním poli republikánů podporují jakousi pokračující vojenskou pomoc Ukrajině.

Mezi nimi je i Trumpův bývalý viceprezident Mike Pence. Pence v neděli pro CNN obvinil Trumpa, že „přijal politiku appeasementu“ a „nechal Vladimiru Putinovi, aby měl, co chce“. 

 

 

 

Sdílet: