3. 10. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kyjev požaduje, aby Západ přijal opatření k boji proti „válečné únavě“

“Mírový vzorec je vzorec zbraní,” řekl ukrajinský bezpečnostní šéf

Ukrajina čelí hrozbě, že se její „pečlivě utkaná síť zahraniční pomoci“ pomalu rozplétá kvůli slábnoucímu optimismu a rostoucímu zklamání mezi jejími západními podporovateli, uvedl šéf Rady národní bezpečnosti a obrany Alexej Danilov ve svém stanovisku zveřejněném v sobotu. v novinách Ukrajinskaja pravda.

Šéf bezpečnosti obvinil „renomovaná a vlivná“ západní média ze zveřejnění materiálů naznačujících, že letní protiofenzíva Ukrajiny selhává, kyjevští vojáci nejsou schopni vzít zpět území z Ruska a zdroje Moskvy jsou „neomezené“  Tyto nálady zpomalují západní vojenskou pomoc Kyjevu a stojí v cestě ukrajinskému „mírovému vzorci“, dodal Danilov.

Konstatoval, že jediným řešením konfliktu mezi Moskvou a Kyjevem, který trvá už více než rok a půl, je vojenské řešení. “Mírový vzorec je vzorec zbraní,” řekl v článku.

Danilov vyzval Západ, aby bojoval s vlastní rostoucí skepsí ohledně vyhlídek Ukrajiny v konfliktu. Západní státy by si měly vytvořit svůj vlastní „dohodnutý vzorec pro … vizi vítězství Ukrajiny“ a také „zakotvit vojenskou pomoc Ukrajině v … legislativě,“ řekl a dodal, že volební cykly mohou ovlivnit „stabilitu partnerství“ mezi Ukrajinou a Západ.

USA a jejich spojenci by také měli „vyvinout a zavést soubor opatření k neutralizaci takzvané ‚válečné únavy‘,“ tvrdil Danilov. Připustil také, že „sprint“ – tedy krátký konflikt – byl „vystřídán dlouhým během“.

Jeho slova přišla po více než třech měsících ukrajinské protiofenzívy, která zatím nepřinesla žádné smysluplné změny v předních liniích, ale kyjevská vojska utrpěla těžké ztráty při pokusech proniknout ruskou obranou.

Četná západní média informovala o rostoucí skepsi mezi západními úředníky ohledně vyhlídek operace. The New York Times v srpnu uvedl, že američtí a britskí představitelé byli  „zmatení“ taktikou Kyjeva, zatímco Wall Street Journal uvedl, že Washington v roce 2024 omezí vojenskou pomoc Ukrajině.

Moskva opakovaně vyjádřila svou ochotu zapojit se do mírových rozhovorů, pokud budou brány v úvahu její zájmy a bude respektována „realita na místě“ .

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj však uvalil právní zákaz na veškeré diskuse s Ruskem. Trval také na své vlastní „mírové formuli“ – té, o níž hovořil Danilov – která zahrnuje stažení ruských jednotek ze všech území nárokovaných Kyjevem, reparace z Moskvy a trestní tribunál pro členy ruské vlády.

 

 

 

Sdílet: