3. 10. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kanada hrozí pokutováním obchodů s potravinami za vysoké ceny

Řetězce budou čelit následkům, pokud nepřijdou na způsoby, jak ceny stabilizovat, uvedly úřady

Kanadská vláda se zaměřuje na obchody s potravinami a varuje je před „velkými důsledky“ , pokud Kanaďanům neposkytnou „úlevu“ stabilizací cen potravin do 9. října. To přichází v době rostoucí inflace v zemi a liberální premiér Justin Trudeau Strana si v průzkumech vede špatně.

Justin Trudeau ve čtvrtek na národním shromáždění liberálů v Londýně v Ontariu řekl , že  očekává , že „do Dne díkůvzdání se od nich [největších řetězců s potravinami] dozví, jaký mají plán na stabilizaci cen“, a dodal, že „pokud se jejich plán nepodaří „Neposkytneme skutečnou úlevu střední třídě a lidem, kteří tvrdě pracují na tom, aby se k ní přidali, pak podnikneme další kroky a nevylučujeme nic, včetně daňových opatření.“ 

Ministr inovací, vědy a průmyslu Francois-Philippe Champagne v rozhovoru pro CBC řekl, že rozeslal pozvánky generálním ředitelům společností Loblaw, Sobeys, Metro, Costco a Walmart – největších řetězců s potravinami v zemi – na zúčastněte se v pondělí setkání v Ottawě, abyste přišli se „smysluplnou akcí, která by snížila cenovou inflaci v potravinářském sektoru“. 

Champagne neupřesnil, jaká „daňová opatření“ měl premiér na mysli, ale zopakoval, že by to mělo „následky“, pokud by „nepřišli ke stolu se smysluplným řešením“.

Tento krok přichází uprostřed prudce rostoucích cen v Kanadě a zprávy, že giganti s potravinami zaznamenali rekordní zisky.

“Není v pořádku, že naše největší obchody s potravinami dosahují rekordních zisků, zatímco Kanaďané se snaží dát jídlo na stůl,” řekl Trudeau ve čtvrtek na tiskové konferenci. 

Generální ředitelé potravinářských gigantů  odmítli obvinění z podráždění cen a ziskuchtivosti a tvrdili, že „potravinářské řetězce fungují s extrémně malými ziskovými maržemi a mají minimální vliv na inflaci“.

Retail Council of Canada, která zastupuje největší kanadské řetězce s potravinami, tvrdí, že zaměření se pouze na obchody s potravinami problém rostoucích cen potravin nevyřeší, protože je to jen špička ledovce, a místo toho naléhala na vládu, aby „se podívala do zrcadlo.” Podle Karla Littlera, senior viceprezidenta pro vztahy s veřejností v Radě pro maloobchod, přispívá především vládní politika, jako je rostoucí uhlíková daň, která ovlivňuje farmáře a distribuci potravin, a omezování používání plastů, které udržují potraviny čerstvé. na rostoucí ceny. 

“Pokud se nebudou dívat na to, co je pod povrchem a co ve skutečnosti řídí ceny potravin, pak to nebude příliš užitečné cvičení,” řekl Littler.

Veřejnost projevila rostoucí nespokojenost s Trudeauovým zacházením s ekonomikou, přičemž nedávné průzkumy naznačovaly, že pouze 26 % Kanaďanů by volilo liberály, kdyby se volby konaly dnes, s konzervativci v čele.

 

 

 

Sdílet: