11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ruská auta a chytré telefony mohou být při vstupu do EU zabaveny

EU rozšířila své sankce na celou řadu osobních věcí, které Rusové nesmějí vozit do EU pro turistické účely a které mohou být na hranicích zabaveny. To zahrnuje vozidla, mobilní telefony a dokonce i hygienické výrobky

Minulý týden Evropská komise potvrdila, že ruští občané si již nebudou smět brát s sebou na cesty do EU mnoho osobních věcí. Důvodem bylo, že zboží, na které se vztahují sankce, nemohlo být dočasně nebo na turistické cesty dováženo do zemí EU.

Vyplývá to z upřesnění Komise EU ze dne 8. září, které se týká zákazu dovozu zboží do EU z Ruska uvedeného v příloze XXI směrnice EU č. 833/2014, včetně „ Automobily s celkovým počtem sedadel méně než 10“. Směrnice EU uvádí širokou škálu 180 kategorií zboží, od mobilních telefonů a zařízení pro záznam zvuku a videa až po kufry, portfolia, oblečení, zubní pasty, šampony a další hygienické výrobky.

Na otázku, zda by ruští státní příslušníci mohli dočasně dovážet osobní zboží a vozidla do EU, i když cestují jako turisté, Brusel odpověděl „ne“ a dodal, že vše, co obsahuje příloha XXI nařízení EU o sankcích vyjmenované vůči Rusku, je zakázáno, bez ohledu na o účelu a délce jejich pobytu v EU.

Už v červenci se objevily zprávy , že auta Rusů vjíždějících do Německa zabavili na hranicích němečtí celníci kvůli zmíněné směrnici EU. Vzhledem k tomu, že si státy EU směrnici vykládaly rozdílně, Evropská komise nyní vydala ke své směrnici upřesnění.

První státy EU už zareagovaly. Finsko zakáže ruským autům vjezd do země od 16. září , Polsko zakáže autům registrovaným v Rusku od 17. září . Der Spiegel také informoval 13. září :

„Pobaltské státy Estonsko, Lotyšsko a Litva uzavřely své hranice pro vozidla registrovaná v Rusku. V souladu s pokyny Evropské komise nebude od středečního rána nikomu dovoleno překročit hranici do Estonska v autě s ruskými poznávacími značkami, jak oznámilo ministerstvo vnitra v Tallinnu.

Jak EU opět trestá obyčejné Rusy těmito sankcemi bez ohledu na jejich politické názory, EU znovu dokazuje, že sankce a její protiruská politika nejsou o pomoci Ukrajině nebo Putinovi nebo Rusku trestat vládu. Sankce EU jsou místo toho namířeny proti každému jednotlivému Rusovi, což potvrzuje prohlášení ruské vlády, že Západ vede válku proti všemu ruskému.

Každému Rusovi tedy můžeme jen doporučit, aby se vyhnul cestování do EU, protože hrozí, že Rusové budou na hranicích evropskými celníky doslova okradeni a že jim budou odebrány počítače, telefony, kufry, šperky (sankcionováno je i zlato) a tak dále.

Thomas Röper

 

 

 

Sdílet: