11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Prudce rostoucí úrokové sazby – Itálie pod masivním tlakem

Nedávný prudký nárůst úrokových sazeb dostává silně zadluženou Itálii pod stále větší tlak. Místo 0,6 procenta musí nyní Řím platit přes čtyři procenta ročně za státní dluhopisy. To je stále obtížnější financovat. Jak blízko jsme nové krizi eura?

Obecně rostoucí úroková sazba zvyšuje tlak na silně zadlužené země, jako je Itálie, Řecko, Španělsko a Portugalsko. Jejich vnitrostátní rozpočty jsou nadále v potížích a čelí novým finančním problémům. Problémy, které přinášejí vzpomínky na krizi eura z let 2009 až 2012, kdy byla jihoevropská periferie na pokraji finančního kolapsu v důsledku finanční a hospodářské krize z roku 2008.

Pro Itálii, jednu z největších ekonomik EU, to nyní nevypadá dobře . Zatímco Řím dokázal v srpnu 2022 prodat desetileté státní dluhopisy s úrokem 0,6 procenta, úrokové sazby od té doby nepřetržitě rostou. Nyní jsou přes 4 procenta a zaznamenávají obnovený vzestupný trend. Poslední zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou každopádně již nyní vyvolává nespokojenost italské vlády.

Vzhledem k tomu, že italská vláda se nadále potýká s trvale vysokým rozpočtovým deficitem, další problémy způsobuje zvyšování úrokových sazeb. Vzhledem k tomu, že předchozí úsporná opatření znamenají, že na úsporná opatření, která nemají negativní dopad na ekonomickou výkonnost země, nezbývá téměř žádný finanční prostor, hrozí vypuknutí nové dluhové krize.

Na orgiích státního dluhu je tragická zejména neefektivnost celé věci. Italská zpráva vysvětluje, že na každé tři eura nového dluhu bylo vytvořeno pouze jedno euro ekonomického růstu. Velmi špatný obchod, který dříve nebo později padne zemi na hlavu.

Trpět ale nebudou jen Italové. Vzhledem k tomu, že Itálie je po Německu a Francii třetí největší ekonomikou v eurozóně, lze si představit negativní dopad na celý kontinent. Zejména s ohledem na skutečnost, že taková záchranná opatření jako dříve již nejsou možná.

 

 

 

 

Sdílet: