29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Pentagon bude sledovat, jak Kyjev spravuje americké peníze

Americké ministerstvo obrany vytvořilo monitorovací skupinu, která má sledovat, jak Kyjev řídí americkou pomoc, uvádí CNN. Příjezd amerických specialistů na Ukrajinu se podle televizní stanice očekává koncem září, i když jeden zástupce skupiny – vysoký americký úředník – již začal pracovat.

Pentagon vytvořil speciální skupinu pro sledování využívání americké pomoci na Ukrajině kvůli požadavkům rostoucího počtu zástupců Republikánské strany na posílení kontroly nad přidělenými prostředky, uvádí CNN.

Zpráva generálního inspektora ministerstva obrany USA, kterou televizní kanál získal, uvádí, že Washington nemůže efektivně monitorovat miliardy dolarů posílané do Kyjeva kvůli své omezené přítomnosti na Ukrajině.

V tomto ohledu Pentagon vytvořil zvláštní skupinu, jejíž jeden zástupce již koncem srpna začal působit na Ukrajině. Do konce září se očekává příchod dalších specialistů. Zaměstnanci budou pracovat na americké ambasádě v Kyjevě a budou monitorovat využití americké pomoci, jejíž objem během působení prezidenta Joea Bidena přesáhl 43,7 miliardy dolarů.

Podle tiskové tajemnice úřadu generální inspektorky Megan Reedové budou zaměstnanci této struktury poprvé od vypuknutí konfliktu umístěni na území Ukrajiny.

Jak poznamenává CNN, monitorovací skupina vzniká v rozhodující chvíli, aby pomohla Ukrajině. Bidenova administrativa nedávno požádala Kongres, aby schválil dalších 24 miliard dolarů pro Kyjev. Prezident a další vysocí úředníci v jeho administrativě slíbili, že budou pokračovat v poskytování pomoci „ jak dlouho to bude potřeba “.

Ale rostoucí počet republikánů začíná pochybovat o rozumnosti utrácet miliardy dolarů na Ukrajině a volá po větším dohledu. Předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy řekl, že je proti poskytnutí „bianco šeku“ Ukrajině. V únoru Republikány vedený sněmovní výbor pro dohled a odpovědnost slíbil, že zajistí, aby vládní agentury sledovaly prostředky převedené do Kyjeva. Republikánská strana vyzvala k vytvoření zvláštního generálního inspektora pro pomoc Ukrajině.

Zpráva z října 2022 zdůrazňuje, jak obtížné bylo pro Spojené státy sledovat obrovské množství zbraní, munice a vybavení, které vstoupilo na Ukrajinu v prvních měsících války. Zpráva zjistila, že zločinci, dobrovolníci a obchodníci se zbraněmi na Ukrajině se pokusili ukrást některé zbraně a vybavení dodané Západem, než je objevila ukrajinská rozvědka.

 

 

 

 

Sdílet: