11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Inteligence a zdatnost: klíč k dodržování očkování? Izraelská vojenská studie odhaluje zajímavé souvislosti

Působivá spolupráce vědců a výzkumníků představila studii, která naznačuje, že lidé s vyšší inteligencí mají tendenci být očkováni proti COVID-19 častěji než ti s nižším IQ. Tohoto společného projektu z Izraele se zúčastnili výzkumníci z izraelských obranných sil. Medical Corps a Hebrejská univerzita, zastoupená Meital Zur. Zur je v současné době uveden na LinkedIn jako vedoucí oddělení farmacie, biomedicínského inženýrství a lékařských potřeb v Izraelských obranných silách.

Kohortová studie zahrnovala údaje o očkování od 185 061 vojáků shromážděné během 13měsíční očkovací kampaně proti COVID-19. Studie analyzovala různé faktory, od skóre obecné inteligence po vojenskou zdravotní způsobilost a mnoho dalších kritérií. Autoři zjistili, že obecný inteligenční kvocient a zejména fyzická zdatnost úzce korelovaly s adherencí k očkování u mladých dospělých.

Je zajímavé, že data ukázala, že zejména chytřejší a zdatnější lidé měli tendenci se důsledněji účastnit kampaní hromadného očkování proti COVID-19. Naproti tomu méně inteligentní a méně zdatní lidé s očkováním spíše váhali.

Hlubší pohled na data

Výsledky studie publikované v časopise Vaccine jsou působivé. Například jedinci klasifikovaní jako připravení k očkování měli výrazně vyšší skóre GIS a MSS ve srovnání s personálem, který není připraven k očkování.

Je třeba zdůraznit, že vyšší inteligence byla nejsilnějším prediktorem adherence k očkování. Navíc ženy s nejvyšším skóre GIS vykazovaly větší sklon k očkování než muži se stejným skóre.

Omezení studia

Každá studie má svá omezení a tato studie není výjimkou, jak Zur a její kolegové upozorňují. Definice adherence k očkování byla založena na pokynech IMOH specifických pro Izrael. Výsledky by proto neměly být nutně zobecňovány na jiné skupiny populace. Převážně mladá a zdravá kohorta v kombinaci se skutečností, že šlo o vojáky, vyvolává další otázky ohledně obecnosti výsledků.

 

 

 

 

 

Sdílet: