1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Patriarcha Kirill vyzval pravoslavné, aby bránili vlast

Patriarcha moskevský a veškeré Rusi Kirill vyzval pravoslavné, aby v potřebnou hodinu i silou bránili vlast, stejně jako Alexandr Něvskij, Petr Veliký a další vynikající osobnosti ruských dějin. Uvedl to po bohoslužbě na náměstí Alexandra Něvského v Petrohradě.

„Jako patriarcha mám dnes povinnost oslovit všechny obyvatele mého rodného Petrohradu. Zachovejte pravoslavnou víru, v ní je naše spása, v ní je spása Ruska. Zachovejte naši vlast, chraňte ji, a až přijde nutná hodina k její obraně silou, přejděte k této obraně, jako to udělal Alexandr Něvský, stejně jako car Petr Veliký a mnoho dalších vynikajících osobností Ruska,“ řekl patriarcha.

Zdůraznil, že je nutné chránit vlast před vnějšími a vnitřními nepřáteli a vytvářet prosperující život pro současné i budoucí generace. Je si prý jistý, že nesmíme zapomenout na to nejdůležitější. „Jsme pravoslavný národ, jsme ortodoxní obyvatelé Petrohradu a máme zvláštní odpovědnost za zachování víry a důstojnosti naší vlasti, za to, aby život našich dětí, vnuků a pravnoučat byl klidný, pokojný a prosperující,“ uzavřel Kirill.

12.září byly v Rusku dekretem Petra I. ostatky Alexandra Něvského přeneseny do kláštera, který založil. Dříve byla relikvie v katedrále Narození Páně ve Vladimiru. Od nynějška, 12. září, slaví ruská pravoslavná církev den památky prince Alexandra Něvského.

 

 

 

 

 

Sdílet: