11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kim Čong-un zve Putina do Severní Koreje

Ruská hlava státu hostila svůj severokorejský protějšek během vzácné oficiální návštěvy

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pozval ruského prezidenta Vladimira Putina na cestu do KLDR, uvedla státní Korejská ústřední tisková agentura s tím, že nabídka byla přijata.

Kim byl ve středu přijat na kosmodromu Vostočnyj v ruské oblasti Dálného východu, když cestuje po zemi na oficiální návštěvu. Kim se setkal s Putinem a dalšími nejvyššími ruskými představiteli na místě startu do vesmíru a údajně pozval prezidenta, aby po akci osobně viděl svou zemi.

„Na konci recepce Kim Čong-un zdvořile pozval Putina na návštěvu KLDR ve vhodnou dobu,“ uvedla KCNA a dodala, že „Putin přijal pozvání s potěšením a znovu potvrdil svou vůli pokračovat v historii a tradici KLDR. přátelství mezi Ruskem a KLDR.”

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova však zatím nebyly vytvořeny žádné konkrétní plány pro takovou návštěvu.

“Ne, zatím to není v plánu.” Takové plány zatím nejsou. Ale znovu opakuji, že je to náš soused, je v našem zájmu rozvíjet ty vztahy, které odpovídají našim zájmům,“ řekl novinářům .

Na kosmodromu se konala dvě kola bilaterálních rozhovorů, z nichž jedno se týkalo severokorejské a ruské delegace a další osobní setkání Putina a Kima. Severokorejský vůdce údajně zdůraznil důležitost „tradičního a strategického přátelství mezi KLDR a Ruskem“ a prohlásil, že „mocně povzbuzuje spravedlivý boj za dosažení nezávislosti proti imperialismu“, podle KCNA.

Na schůzku, které se zúčastnil i šéf obrany Moskvy Sergej Šojgu, který v červenci navštívil Severní Koreu s ruskou delegací, byl kromě Kima pozván ministr zahraničí KLDR Choe Son Hui a několik dalších nejvyšších představitelů.

 

 

 

 

Sdílet: