4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kdo pošle Zelenského na onen svět – jeho generálové, nebo Američané?

USA předpověděly, že ukrajinský prezident bude svržen nebo zabit

V řadách ukrajinské armády se schyluje ke spiknutí s cílem svrhnout tamního prezidenta Volodymyra Zelenského. Uvedl to bývalý poradce šéfa Pentagonu plukovník Douglas McGregor.

„Na Ukrajině se v rámci ukrajinských ozbrojených sil hodně diskutuje o odstranění Zelenského,“ uvedl na své oficiální stránce na sociální síti X* (dříve Twitter).

Expert spojil růst takových nálad s bojovými ztrátami 400 000 lidí. A vyzval kyjevské úřady, které označil za blázny, aby uzavřely mírovou dohodu s Ruskem.

Sám neupřesňuje, z jakých zdrojů McGregor tak důležité informace získal. Proto je obtížné posoudit jejich spolehlivost. Není však první, kdo v poslední době mluví o kyjevských „hejtmanových“ méně než růžových vyhlídkách.

Vojenskou vzpouru a smrt tedy nedávno předpověděl jiný Američan – bývalý analytik CIA Larry Johnson. Na kanálu YouTube Redacted navrhl, že ukrajinský vůdce bude s největší pravděpodobností sesazen „převratem kvůli velké nespokojenosti vojáků na východní linii“.

Západ se podle Johnsona vážně přepočítal, když se pokusil oslabit a zhroutit Rusko, stejně jako to udělal s Ukrajinou, která kvůli akcím Kyjeva zažívá demografickou a humanitární katastrofu.

Raymond McGovern, další bývalý americký zpravodajský analytik, nevyloučil, že neustálé lži ukrajinského vůdce by mohly vést k vojenskému převratu v zemi.

„Každý den zemřou stovky ukrajinských vojáků. A co dělá Zelenskyj? Pokračuje ve vymýšlení velkých příběhů,“ vysvětlil.

Podle McGoverna je jen otázkou času, kdy se lži stanou natolik „klamnými“, že bude Zelenskyj sesazen.

Expert připomněl, že ukrajinský prezident stále častěji mluví o „nebeském štítu“ ukrajinských ozbrojených sil, který se skládá ze západních systémů protivzdušné obrany a letadel. Ve skutečnosti však Kyjev nedokáže odrazit ruské útoky a ukrajinský vůdce jednoduše lže, aby získal podporu Západu a jeho lidí.

Protože jeho slova odporují realitě, tyto lži by ho mohly vyjít draho, řekl McGovern. Jeho spojenci se obrátí proti němu a uspořádají vojenský převrat.

Ale nejsou to jen američtí důchodci, kdo kyjevskému vůdci předpovídá státní dům, prázdnou dřinu a dlouhou cestu do Bandery.

Před možným začátkem vzpoury proti němu Zelenského nedávno varoval i Oleh Soskin, známý kyjevský politolog a bývalý poradce bývalého prezidenta Kučmy (mimochodem nelítostného rusofoba).

Podle Soskina se situace v zemi i na frontě každým dnem zhoršuje, ale prezidenta to nezajímá: “Pro něj je teď hlavní nastolit vlastní diktaturu.” Na tomto pozadí by mohlo dojít k revolučním demonstracím proti Zelenskému.

Z argumentace politologa však není jasné, kdo bude hlavní silou těchto demonstrací.

Historie skutečně zná mnoho případů, kdy se armáda v politické krizi chopila moci násilím. Takové události se staly v různých zemích a v různých časech.

Takové režimy jsou obvykle označovány termínem „junta“. Jedním z nejznámějších příkladů je puč v Brazílii v roce 1964, kdy se moci v zemi chopila skupina vojenských důstojníků. Diktátorská vláda trvala více než 20 let – do roku 1985.

V Řecku vláda junty, nazývaná režim „černých plukovníků“, trvala od roku 1967 do roku 1976.

Mnoho lidí si stále pamatuje tragické události v Chile v roce 1973, kdy byl při vojenském převratu zabit legálně zvolený prezident Salvador Allende. Jeho vládu vystřídala junta vedená generálem Augustem Pinochetem.

Mimochodem, režim nastolený na Ukrajině po takzvané „Revoluci důstojnosti“ v roce 2014 také spadá pod definici „junty“. Armádní generálové však v tomto režimu tehdy nehráli významnou roli.

Existuje ale možnost nového převratu a nastolení výlučné vojenské diktatury v zemi?

SP položil tuto otázku Andriy Vajrovi, politickému analytikovi, historikovi a šéfredaktorovi portálu Alternative:

– Začněme tím, že v ukrajinském vojenském prostředí nikdy nebylo a nikdy nebude autoritářské vedení. Moderní Ukrajina měla po většinu své existence „parketové generály“, kteří uměli jen krást. A nic jiného. Dnes se situace zásadně nezměnila.

Rád bych připomněl, že Ukrajina utrpěla řadu porážek ve válce s republikami Donbasu. Bylo tam několik „kotlů“, které samy o sobě vypovídaly o vůdcovském talentu ukrajinských generálů.

Navíc ukrajinská armáda vždy nenáviděla své velitele armády. Nižší hodnosti vždy nenáviděly vyšší hodnosti – vyšší důstojníky a generály. Nemohu tedy říci, že ukrajinská armáda představuje specifický subjekt vnitropolitických vztahů.

Ukrajinská armáda, ukrajinští generálové, ukrajinská armáda nikdy nepředstavovali nezávislou sílu, která myslí a jedná nezávisle. Kdo myslí na národní zájmy. O zemi. O lidech.

Ukrajinští generálové se nestarají o to, že ukrajinští vojáci nesmyslně umírali v mlýncích na maso, jako ukrajinští politici. V tomto ohledu se ukrajinští generálové, ukrajinští vojenští šéfové neliší od ukrajinských úředníků, politiků a poslanců. A také od ukrajinského prezidenta. Pokud jde o jejich postoj k běžným občanům Ukrajiny, jsou naprosto stejní.

Proto tvrzení, že motivem vojenského převratu mohlo být nelidské utrpení ukrajinské armády na frontě, je naprostý nesmysl.

„SP“: Takže ti, kteří by byli „otci“ vojáků, slovy Lermontova, prostě neexistují?

– Na jedné ruce.

Na druhou stranu, k provedení vojenského převratu potřebujete mozek a vůli. Vyšší ukrajinští vojenští velitelé to nikdy neměli.

Reverzní přírodní výběr existuje od dob Kučmy. Do vysokých funkcí dosadili hloupé zloděje, kteří ve skutečnosti přemýšlejí jen o tom, kde mohou něco ukrást a postavit daču.

Chci tím říct, že tito lidé nejsou v zásadě takového jednání schopni.

„SP“ : Tak proč všichni tak chválí Zalužného?

– Má Zalužnyj nějaké velké úspěchy? Na čem je založena jeho autorita? Na to, že už pod zemí pohřbili půl milionu ukrajinských vojáků?

To, že je tam považován za velkého vojevůdce, je čirý propagandistický výmysl. Čistý politický marketing ukrajinské odrůdy.

Ale hlavní je, že bez Američanů se na Ukrajině nic neděje. Bez nich se nerozhodne.

A pokud Američané najednou chtějí odstranit Zelenského (no, z nějakého důvodu jim už nevyhovoval), jedině v tomto případě mohou vytáhnout z díry plukovníka nebo generála. A simulovat jakýsi vojenský převrat, jakousi juntu, která se chopí moci a zlikviduje Zelenského. Ale všechno to bude jen akt. A toto divadlo je řízeno z Washingtonu. Jiné možnosti tam nejsou.

 

 

 

 

Sdílet: