29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

CIA podplatila analytiky ohledně Covid-19

Kongres vyšetřuje tvrzení, že špioni byli placeni, aby prohlásili, že propuknutí epidemie bylo přirozené

Šest analytiků CIA v týmu Covid Discovery Team „dostalo „významnou finanční pobídku“ k tomu, aby oznámili, že vypuknutí koronaviru v roce 2019 nepochází z laboratoře, uvedly v úterý dva výbory Sněmovny reprezentantů USA s odkazem na informátora zevnitř. špionážní agentura.

Výběrový podvýbor pro pandemii koronaviru a Stálý výběrový výbor pro zpravodajství (HPSCI) obdržely „nové a znepokojivé svědectví informátorů“ týkající se vyšetřování CIA ohledně původu pandemie od osoby popsané jako „mnohaleté, senior -úroveň, současný důstojník agentury.” 

Podle informátora se šest ze sedmi členů týmu domnívalo, že „inteligence a věda byly dostatečné k posouzení nízké spolehlivosti“, že virus pochází z Wuhanského virologického institutu. Pouze jeden věřil, že virus pochází ze zvířete, ale podle dopisu , který dva výbory zaslaly řediteli CIA Williamu Burnsovi, byl ten nejstarší .

Šesti analytikům byly nabídnuty peníze na změnu jejich pozice, aby agentura mohla dospět k „případnému veřejnému zjištění nejistoty“, řekl informátor výboru. 

Předseda HPSCI Mike Turner a předseda podvýboru pro koronavirus Brad Wenstrup, oba republikáni z Ohia, požádali Burnse o dokumenty týkající se práce týmu. Požádali také bývalého provozního ředitele CIA Andrewa Makridise o „dobrovolný rozhovor“ 26. září.

Americká zpravodajská komunita v červnu uvedla , že její četné agentury nemohly dosáhnout konsenzu o tom, kde pandemie vznikla, přičemž čtyři „prvky“ věřily, že byla „s největší pravděpodobností způsobena přirozenou expozicí zvířeti, které je jí infikováno, nebo blízkému progenitorovému viru“. zatímco pouze jeden si myslel, že jde o „incident spojený s laboratoří“. Úřad ředitele národní zpravodajské služby (ODNI) však uvedl, že usoudil, že virus „nebyl vyvinut jako biologická zbraň“ .

Nový koronavirus, později nazvaný SARS-CoV-2, byl poprvé detekován v čínském Wuhanu koncem roku 2019. Jeho přesný původ a způsob, jakým se dostal na lidi, zůstává neznámý. Světová zdravotnická organizace nazvala nemoc způsobenou virem Covid-19 a prohlásila ji za pandemii v březnu 2020. Podle WHO se od té doby vyskytlo více než 770 milionů případů onemocnění Covid-19 a více než 6,9 milionu úmrtí na tento virus. .

Jak čínská vláda, tak americké zdravotnické úřady, které se podílely na financování výzkumu ve Wuhanském virologickém institutu, kategoricky popřely možnost úniku z laboratoře. Jakákoli zmínka o tom byla na většině platforem sociálních médií zakázána jako „dezinformace“ až do května 2021 , kdy byla tato politika náhle zrušena. 

 

 

 

 

Sdílet: