11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Francie je obviněna z plánování „agrese“ proti Nigeru

Vojenská vláda africké země uvedla, že Paříž pokračuje v rozmisťování sil do států ECOWAS

Paříž plánuje zasáhnout v Nigeru, protože pokračuje v rozmisťování vojáků do několika zemí v regionu, prohlásila vojenská vláda západoafrického státu. Vztahy mezi Nigerem a bývalou koloniální velmocí Francií se od červencového převratu zhoršily.

„Francie pokračuje v rozmisťování svých sil v několika zemích ECOWAS (Hospodářské společenství západoafrických států) v rámci příprav na agresi proti Nigeru, kterou plánuje ve spolupráci s touto komunitní organizací,“ řekl plukovník Amadou Abdramane, mluvčí vlády Niamey, uvedla v prohlášení odvysílaném v sobotu národní televizí, jak citovala agentura AFP.

ECOWAS pohrozilo, že v zemi zasáhne, aby znovu získal úřad svého svrženého prezidenta Mohameda Bazouma. Nejvyšší francouzští představitelé také několikrát prohlásili, že Paříž podpoří vojenskou akci bloku.

Podle nigerského armádou jmenovaného premiéra Aliho Lamine Zeinea však vojenskou akci ECOWAS nepodporují všechny členské státy. V pondělí také médiím řekl, že nová vláda v Niamey doufá v dosažení dohody s blokem v „nadcházejících dnech“.

Nigerijští vojenští vůdci již dříve odsoudili přítomnost francouzských jednotek v zemi jako „ilegální“ a požadovali jejich okamžité stažení.

Francouzský prezident Emmanuel Macron během summitu G20 v Novém Dillí řekl, že vzhledem k tomu, že jeho země neuznává nigerijskou vojenskou vládu, může být jakákoliv redislokace jejích sil provedena pouze „na žádost prezidenta Bazouma“ .

Paříž už musela stáhnout vojáky z Burkiny Faso na začátku tohoto roku. Francie také stáhla své síly z Mali po napětí s vojenskou vládou po převratu v roce 2020.

 

 

 

 

 

 

Sdílet: