11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zaměstnanec britského parlamentu podezřelý ze špionáže pro Čínu

Muž, který byl zadržen a propuštěn na kauci, byl údajně spojován s vysoce postavenými konzervativními poslanci

Výzkumník pracující pro britskou Dolní sněmovnu a druhý muž byli v březnu zatčeni pro podezření ze špionáže pro Čínu, uvedl v sobotu Sunday Times. 

Výzkumník údajně pracoval na mezinárodní politice a měl vazby na několik „vyšších konzervativních poslanců“, z nichž někteří měli přístup k „utajovaným nebo vysoce citlivým informacím“. Mezi kontakty muže patřili ministr pro bezpečnost Tom Tugendhat a Alicia Kearns, předsedkyně parlamentního zahraničního výboru. 

Metropolitní policejní služba v krátkém prohlášení potvrdila, že muž ve věku 30 let byl zatčen v Oxfordshire a muž ve věku 20 let byl zatčen v Edinburghu podle zákona o úředních tajemstvích. “Byly také provedeny prohlídky v obou rezidenčních nemovitostech a také na třetí adrese ve východním Londýně,” uvedl Met. Oba podezřelí byli od té doby propuštěni na kauci až do konce října.

Velitelství Met’s Counter Terrorism Command, které se zabývá zločiny souvisejícími se špionáží, případ vyšetřuje. 

“I když uznávám veřejný zájem, všichni máme povinnost zajistit, aby nebyla ohrožena jakákoli práce úřadů,” řekl Kearns a odmítl záležitost podrobně komentovat.

Zdroj blízký Kearnsovi řekl PA Media, že pokud jsou obvinění pravdivá, šlo by o „vážnou eskalaci“ s Pekingem.

Napětí mezi Čínou a Západem se v posledních letech zvýšilo a šéfové MI5 a FBI učinili v červenci 2022 společné prohlášení, v němž označili Peking za „ největší dlouhodobou hrozbu“. Britský ministr zahraničí James Cleverly během své návštěvy Pekingu koncem minulého měsíce zasáhl smířlivě a zdůraznil, že Británie potřebuje „pragmatický, rozumný pracovní vztah s Čínou“. Kritizoval také výzvy k úplnému stažení z Číny.

Peking opakovaně popírá obvinění ze špionáže, obviňuje Západ z vedení celosvětové pomlouvačné kampaně a naléhá na něj, aby opustil „svou mentalitu studené války“. 

„Vždy jsme rozhodně proti špionážním aktivitám. Doufáme, že příslušné strany přestanou očerňovat Čínu nepodloženými obviněními,“ řekla v červnu mluvčí ministerstva zahraničí Mao Ning. 

 

 

 

 

Sdílet: