11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA omezí vojenskou přítomnost v Nigeru

Pentagon údajně plánuje stáhnout část svých vojáků z africké země

USA začaly „přemisťovat“ své vojáky v Nigeru a plánují snížit jejich počet „téměř na polovinu“ během několika příštích týdnů, informovalo v pátek Politico s odvoláním na dva úředníky ministerstva obrany.

Mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová ve čtvrtek novinářům řekla, že někteří z vojáků umístěných na letišti v Niamey se již přesunuli na menší základnu v Agadezu, asi 500 mil (739 km) daleko. 

V rámci tohoto kroku USA také sníží celkový počet vojáků v Nigeru z přibližně 1200 na 500 až 1000, řekl jeden z úředníků Politico. 

Konečné číslo bude záviset na tom, kolik se Pentagon rozhodne, že bude potřebovat k pokračování protiteroristické mise, a kolik vojáků může být ubytováno v Agadezu, uvedli dva představitelé.

“Jde o to, přiřadit správné lidi ke správné misi,” řekl druhý úředník. “Číslo pro nás není tak důležité jako funkce, kterou vykonávají.”

Ačkoli Singh označil situaci v Nigeru za „relativně stabilní“ a poznamenal, že neexistuje žádná „konkrétní hrozba“ pro americké vojáky, jeden ze zdrojů Politico uvedl, že rozhodnutí o přesunu bylo přijato z přemíry opatrnosti, vzhledem k nedávným protestům mimo francouzskou vojenskou základnu. v Niamey.

“Snažíme se snížit stopu v Niamey, ale stále si zachovat naši schopnost provádět protiteroristické operace,” řekl úředník.

USA a Francie vyslaly do Nigeru své jednotky a bezpilotní letouny, aby čelily islámským povstalcům, kteří se objevili v celém Sahelu po zásahu NATO v roce 2011, který změnil režim v Libyi. 

Nigerijská armáda svrhla na konci července prezidenta Mohameda Bazouma podporovaného USA a obvinila ho z neúspěchu ve válce proti terorismu. Vojenská vláda od té doby požadovala odchod francouzských sil. Nedaleké Mali a Burkina Faso byly v posledních letech také ovládnuty vojenskými vládami a rovněž vytlačily bývalou koloniální mocnost.

Ačkoli Bazoum apeloval na USA, aby zasáhly a „obnovily demokracii“, USA se zdržely klasifikace jeho vypuzení jako „převratu“, protože by to vyžadovalo, aby Washington zastavil veškerou vojenskou pomoc Nigeru. Pentagon „pozastavil“ výcvik nigerijských sil, ale zdráhá se zemi opustit úplně.

Začátkem tohoto týdne ruská zahraniční zpravodajská služba (SVR) varovala, že USA se možná připravují na atentát na vůdce vojenské vlády v Niamey, protože hrozba vojenské intervence ze strany západoafrického bloku ECOWAS je nedokázala přimět k obnově Bazoumu. 

 

 

 

 

 

Sdílet: