28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Španělský prokurátor podal na Rubialese stížnost k nejvyššímu soudu

Fotbalovému manažerovi hrozí v případě prokázání viny za sexuální napadení až čtyři roky vězení

Prokurátorka Marta Durantez Gilová podala u španělského nejvyššího soudu stížnost na prezidenta fotbalové federace Luise Rubialese s tím, že by mohly existovat důvody k obvinění ze sexuálního napadení a nátlaku souvisejícího s údajně nesouhlasným polibkem s hráčkou Jenni Hermoso minulý měsíc.

„Ve svém prohlášení [hráčka] také uvedla, že ona a její nejbližší rodina trpěli neustálým a opakovaným tlakem ze strany Luise Rubialese a jeho profesionálního okolí, aby ospravedlnili a schválili, co se stalo,“ píše se ve stížnosti podle španělského listu El Pais .

“Hermoso trpěla situací obtěžování, která jí bránila žít svobodně, v míru a míru.”

Stížnost také požaduje, aby soud zavedl 46letého Rubialese pod formální vyšetřování, aby zjistil, zda lze proti fotbalovému manažerovi vznést trestní obvinění. Začátkem tohoto týdne španělská prokuratura uvedla, že odsouzení za sexuální napadení by mohlo vést k trestu odnětí svobody v rozmezí jednoho až čtyř let.

Rubiales byl široce pokárán za to, že políbil Hermoso na rty krátce poté, co Španělsko minulý měsíc vyhrálo finále Světového poháru žen proti Anglii v Austrálii. Bývalý hráč, který od roku 2019 sloužil jako prezident Královské španělské fotbalové federace (RFEF), později řekl, že polibek byl konsensuální – což později Hermoso popřel.

Formální stížnost ke španělskému nejvyššímu soudu přichází několik dní poté, co Hermoso podal trestní oznámení na Rubialese a obvinil ho ze sexuálního napadení.

Několik osobností v rámci RFEF vyzvalo Rubialese, aby po kontroverzi odstoupil, i když to dosud odmítl. Rubiales ve svém projevu na mimořádném valném shromáždění tvrdil, že „se odehrává sociální vražda“. Světový fotbalový řídící orgán FIFA mu uložil 90denní suspendaci, zatímco vede vyšetřování.

Jorge Vilda – trenér vítězného španělského týmu minulý měsíc v Austrálii, který je považován za klíčového spojence Rubialese – nejprve odmítl kritizovat prezidenta RFEF, ale později jeho jednání odsoudil. Vildovi byla 5. září ukončena smlouva.

Před jeho vyhozením rezignovalo několik členů Vildova trenérského týmu a nejméně 81 hráček vyjádřilo své odmítnutí reprezentovat národní tým, dokud je s ním Rubiales spojován.

 

 

 

 

Sdílet: