11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Británie posílá válečná letadla, aby „odradila ruské údery“

Letadlo by dohlíželo na bezpečnost lodí s obilím v Černém moři

Británie vyslala vojenská letadla na ochranu lodí s obilím přicházejících z Ukrajiny, protože budoucnost dohody podporované OSN o zajištění bezpečného průchodu pro vývoz zemědělských produktů zůstává po jejím pozastavení Ruskem nejistá. 

“Použijeme naše zpravodajské služby, sledování a průzkum k monitorování ruské aktivity v Černém moři, zavoláme Rusko, pokud uvidíme varovné signály, že připravují útoky na civilní námořní dopravu nebo infrastrukturu,” uvedla britská vláda v pátečním prohlášení . 

„V rámci těchto sledovacích operací provádějí letadla RAF přelety nad oblastí, aby odradily Rusko od nezákonných úderů proti civilním plavidlům přepravujícím obilí,“ stojí v prohlášení. 

Ruské ministerstvo obrany již dříve varovalo, že se všemi plavidly vplouvajícími do ukrajinských přístavů bude „zacházeno jako s potenciálními dodavateli vojenského nákladu“. 

Moskva v červenci pozastavila dohodu o dešti s argumentem, že západní země neudržely svůj konec dohody tím, že neodstranily překážky pro dodávky ruských zemědělských produktů a hnojiv. Ačkoli západní sankce na takový vývoz přímo necílí, ruští představitelé uvedli, že omezení bankovní sféry a logistiky jejich země fakticky brzdí dodávky ruského zboží.

Ruský prezident Vladimir Putin po pondělním setkání se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem řekl, že Moskva se k dohodě okamžitě vrátí, jakmile budou splněny její požadavky. Erdogan novinářům řekl, že probíhají konzultace s OSN v naději na oživení dohody.

Agentura Reuters v pátek uvedla, že Rosselkhozbank, hlavnímu ruskému zemědělskému věřiteli, může být v blízké budoucnosti umožněn přístup k mezinárodnímu bankovnímu systému SWIFT. Ruské přední banky byly loni ze SWIFT odstraněny v rámci sankcí uvalených na Moskvu kvůli její vojenské operaci na Ukrajině.

 

 

 

 

Sdílet: