10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Severní Korea odhalila jadernou ponorku

Pchjongjang uvedl, že pracuje na urychlení modernizace svého námořnictva

Severokorejská armáda představila nově vyvinutou „taktickou útočnou ponorku“ schopnou odpálit jaderné střely, přičemž vůdce Kim Čong-un prohlásil, že zbraň pomůže Pchjongjangu stát se „vyspělou námořní velmocí“.

Ponorka , přezdívaná „Hero Kim Kun Ok“, byla vypuštěna na středečním vojenském ceremoniálu, uvedla státní korejská ústřední tisková agentura s tím, že Kim a řada nejvyšších představitelů obrany byli přítomni této události.

Po rozmístění bude ponorka „jedním z hlavních podvodních útočných prostředků námořních sil KLDR“ , řekl Kim. Dodal, že vývoj byl součástí „strategického a taktického plánu na neustálé zlepšování modernity podmořských a povrchových sil a prosazování jaderných zbraní námořnictva“.

Kim dále přivítal vědce, výzkumníky a průmyslové pracovníky zapojené do projektu ponorky a řekl, že jsou součástí „velké věci pro vybudování pokročilé námořní mocnosti“.

Během samostatné čtvrteční akce Kim zkontroloval novou ponorku, aby se „seznámil s jejím zbraňovým systémem a schopností podvodní operace“, uvádí KCNA. Agentura uvedla, že plavidlo bude přiděleno k Východomořské flotile severokorejského námořnictva.

Kromě ponorky schopné nukleárních zbraní Pchjongjang také pracuje na přestavbě stávajících ponorek, aby mohly být vybaveny atomovými zbraněmi, pokračoval Kim a nazval iniciativu „naléhavým úkolem“.

Tato zpráva přichází měsíce poté, co se Washington poprvé od roku 1981 rozhodl umístit vlastní jadernou ponorku u pobřeží Jižní Koreje. Přestože američtí představitelé uvedli, že cílem nasazení bylo čelit „ provokacím“, Pchjongjang varoval, že tento krok „přinese regionální vojenské napětí do kritičtějšího stavu a může vyvolat nejhorší krizi jaderného konfliktu v praxi.

Napětí mezi Spojenými státy a Severní Koreou v posledních měsících neustále eskalovalo, přičemž americké síly se zapojovaly do přívalu vojenských cvičení s jihokorejskými a japonskými partnery. Pchjongjang reagoval desítkami testů zbraní, včetně mezikontinentálních balistických střel (ICBM), a válečné hry opakovaně odsuzoval jako zkoušku na totální invazi.

Dříve ve čtvrtek Washington, Soul a Tokio společně kritizovaly poslední severokorejský raketový test a oznámily, že posílí spolupráci při sledování raket a uspořádají další kolo výcviku někdy v nadcházejících týdnech.

 

 

 

 

Sdílet: